סימנים ראשונים להריון: לדעת האם אני בהריון לפני איחור במחזור

החששות או התקוות שמתלוות לתהייה האם אני בהריון יכולות להגיע עוד לפני האיחור במחזור החודשי. את חלק מאותם סימנים להריון ניתן לזהות עוד בשלב טרום המחזור, שבו עדיין לא ניתן לקבל תשובה חד משמעית מבדיקות הריון ביתיות, ולכן אם מזהים אותם, הם יכולים לעזור לדעת מה הסיכוי להריון גם בלי בדיקה. סימנים ראשונים להריון: לדעת האם אני בהריון לפני איחור במחזור
מאת צוות האתר
תאריך פרסום: 06/08/2019

תוכן הענינים

מבוא

החששות או התקוות שמתלוות לתהייה האם אני בהריון יכולות להגיע עוד לפני האיחור במחזור החודשי. את חלק מאותם סימנים להריון ניתן לזהות עוד בשלב טרום המחזור, שבו עדיין לא ניתן לקבל תשובה חד משמעית מבדיקות הריון ביתיות, ולכן אם מזהים אותם, הם יכולים לעזור לדעת מה הסיכוי להריון גם בלי בדיקה.

האם כל הנשים יחוו סימני הריון מוקדמים?

כל הריון שונה ולכן ייתכן בהחלט מצב של הריון ללא סימנים, או מצב שבו רק חלק מאותם סימני הריון מופיעים. כדי לקבל תשובה חד משמעית אין מנוס מלבצע בדיקת דם להורמון ההריון, אבל אם את חרדה מהמחשבה על הריון או מקווה שהפעם הוא נקלט, נסי לראות האם את מצליחה לאתר את נוכחותם של סימנים ראשונים להריון.

איך מבדילים בין תסמיני הריון לסימני מחזור?

ישנם תסמיני הריון מוקדמים שמזכירים את התסמינים שנשים חוות לפני או בזמן המחזור החודשי שלהם. ההבדלים המשמעותיים בין סימנים הריון ראשונים לבין מחזור הם במידת הדימום - בעוד שבתחילת הריון עלול להיות דימום קל הוא לא אמור להיות עוצמתי מספיק כמו בתחילת ווסת רגילה.

חלק גדול מהתחושות של סימני מחזור מקושרים לתסמונת קדם מחזור (PMS), וכשהווסת מגיעה הם אמורים לחלוף. כשמדובר על תחילת הריון, הדימום לא מעביר את התסמינים שכן לא מדובר בווסת. בנוסף, כאשר אלו סימני הריון ולא סימני מחזור, ייתכנו הפרשות נרתיקיות לבנות והתכהות של אזור הפטמות.

10 סימנים להריון המבשרים על תחילת הריון

1. שינויים בשגרת השירותים

תחילת הריון מלווה בשינויים ברמות ההורמונים, שבתורם גורמים לנו לרוץ יותר לשירותים לצורך מתן שתן. החל משבוע 6 להריון, תכיפות השימוש בשירותים של נשים הרות גבוה יותר והיא נחשבת לאחד מאותם סימנים מוקדמים להריון. עם זאת, ישנם מצבים אחרים שגורמים להשתנה מרובה כדוגמת סכרת או דלקת בדרכי השתן, ולכן זהו סימן שעלול להיות מטעה וכדאי לבדוק אותו במקרה בו הוא אינו תוצר של הריון.

למרבה הצער, אחת מתופעות הלוואי של הריון היא עצירות, כתוצאה מרמות גבוהות של פרוגסטרון בגוף. זהו תסמין שמופיע לעיתים אצל נשים שסובלות מ-PMS, אך גם הוא יכול להיות סימן ראשוני להריון. אם את סובלת מעצירות, חשוב לשתות הרבה מים ולצרוך סיבים תזונתיים.

2. עייפות

עייפות בהריון היא סימפטום נפוץ במיוחד, בעיקר במהלך הטרימסטר הראשון. בקצב החיים המודרני, רובנו מרגישים עייפים ומותשים מדי פעם, אבל אחד מתסמיני ההיריון הנפוצים ביותר הוא תחושה של תשישות חריגה, שמתחילה לפעמים כבר בשבוע הראשון של ההיריון. גם כאן אפשר להאשים את ההורמונים, ולגבות את התחושה בשינויים בלחץ הדם ורמות הסוכר. אם ההריון הוא המקור לעייפות, חשוב לנוח ככל שמתאפשר ולצרוך מזונות עשירים בברזל וחלבון.

3. בחילות ו/ או הקאות

בחילות או הקאות הן אולי הסימן הקלאסי ביותר לדעת האם את בהריון. בסרטים ובסדרות כל אישה שנכנסת להריון מתחילה בבוקר שאחרי לחוש בחילה ולהקיא בשירותים הקרובים, אבל כדאי לדעת שבחילות יכולות להופיע לאורך היום כולו ולא רק בבוקר, ושהן תוצאה של שינויים במחזורי ההורמונים בגוף.

סימפטום זה מתחיל בדרך כלל כ-6 שבועות לאחר הווסת האחרונה, ולכן הוא נחשב לסימן מקדים, אבל חשוב לזכור שיש עוד סיבות שגורמות לנו לבחילות ו/או להקאות, החל מהרגישות שלפני הווסת ועד לרגישויות למזון וקלקולי קיבה, לכן לפני שקופצים למסקנות כדאי בכל זאת לבדוק במחשבון ביוץ את ההסתברות לכך ולבצע בדיקות הריון.

4. חום גוף גבוה מהרגיל

נשים רבות עוקבות אחר הביוץ שלהן באמצעות מחשבוני ביוץ, בכדי להכנס להריון או להמנע ממנו. מי שעושה זאת יודעת לזהות את ההפרשים בחום הגוף שלה לפני ואחרי הביוץ, המגיעים בדרך כלל לכדי חצי מעלה. חום גוף גבוה מעיד בדרך כלל על נוכחות של פרוגסטרון, ועל כן אם הוא נותר גבוה, הוא עלול להיות סימן מוקדם לקיומו של הריון. עם זאת, חשוב לזכור כי חום הגוף מושפע מגורמים רבים (שעת המדידה, חשיפה לשמש, שעות שינה, פעילות גופנית ועוד) ולכן לא ניתן להסתמך רק על המדידה.

5. שינויים בשדיים

עקב השינויים ההורמונאליים בתחילת הריון, נשים עלולות לחוש שינויים בשדיים שלהן כבר בשבוע או שבועיים לאחר ההפריה: השדיים עלולים לחוש נפוחים, רגישים למגע, כבדים וכואבים, הורידים עשויים להיות בולטים יותר והעטרה מסביב לפטמות עלולה להתכהות.

חלק מהסימפטומים הללו משותפים גם לסימני מחזור, אך אם באמת מדובר בסימנים להריון, הבשורה המעודדת היא שרבים מהסימפטומים הללו יירגעו תוך מספר שבועות כאשר רמות ההורמונים יתייצבו.

6. התכווצויות ברחם

תקופה קצרה לאחר ההפריה, הביצית מוצאת את מקומה בחלל הרחם. ההתמקמות של הביצית המופרית בחלל הרחם עלולה לגרום להתכווצויות המזכירות כאבי מחזור, ונשים רבות אף טועות לחשוב שאלו כאבי טרום מחזור.

איך מבחינים בין סימנים הריון ראשונים לבין סימני מחזור? התכווצויות שמקורן בהפריה נחלשות עם הזמן, וכמובן בסופן לא מגיע המחזור.

7. דימום קל או הכתמה

הכתמה היא אחד הסימנים הראשונים להריון, והיא מתרחשת בין 6-12 ימים לאחר ההפריה של הביצית, בדמות כתמים מועטים על התחתונים. היא עלולה להיות מלווה בהתכווצויות ברחם ובהפרשות וגינאליות בצבע לבן, המעידות על התעבות קירות הנרתיק. במקרה בו להפרשות יש ריח, הו מלוות בתחושת גירוד או בעירה כדאי לבדוק אם אינך סובלת מזיהום בקטריאלי.

8. חשקים למזון, אוכל וריח מרגישים אחרת

זהו גם סימפטום קלאסי של תחילת הריון שמושפע משינויים ברמות ההורמונים, וגורם לנשים לחשוק נואשות בסוגים מסוימים של מזון בעוד שסוגים אחרים של מזון או ריח מעוררים בהן בחילה. אצל חלק מהנשים ההרות ה"קרייבינג" לסוגי מזון והדחייה מסוגים אחרים עלולה להמשך לאורך ההריון כולו, אבל ברוב המקרים ההשפעה היא בטרימסטר הראשון.

שינויי טעם וריח משפיעים גם במספר צורות נוספות: טעם מטאלי בפה, רצון במאכלים שלפני כן לא היה לאשה ההרה תשוקה לאכול אותם, איבוד עניין במאכלים שהיא נהנתה מהם בעבר, רגישות לריחות (בישול, בשמים וכו').

9. שינויי מצב רוח

כשמצבי הרוח יוצאים משליטה, זה יכול להיות ה-PMS או גם סימן מבשר להריון. ושוב נוכל להאשים את ההורמונים, שבטרימסטר הראשון יוצאים משליטה. יש המון סיבות להתעצבן ולהתבאס, כך שלא על בסיס מצבי הרוח נמליץ לך לנחש האם את בהריון, אבל אם את יכולה להזדהות גם עם הסעיף הזה, הסיכויים גוברים. ההמלצה שלנו? לשמור על דיאטה מאוזנת ככל האפשר, על פעילות ספורטיבית וחיי חברה.

10. איחור במחזור: כמה זמן צריך לחכות לפני שעושים בדיקת הריון?

אחד הסימנים הכי מעוררי חשד או תקווה להיריון או איחור במחזור, אבל הריון הוא לא הסיבה היחידה שבגללה המחזור עלול לאחר או לא להגיע: חולי, שינויי תזונה ומשקל, סטרס ושינויים בהרגלי האימון יכולים לגרום לשינויים בהופעת המחזור החודשי.

לנשים שהמחזור שלהן סדיר, אם עבר יותר משבוע מאז מועד הווסת המשוער קיים סיכוי שהן בהריון. מי שהווסת שלה אינה סדירה אינה יכולה לדעת בוודאות מתי מתחילה תקופת העיכוב ולכן כדאי לבדוק ברגע שחושבים שיש איחור בווסת.

בצעת בדיקה ביתית ואת רוצה להיות בטוחה ב-100%? בקשי מהרופא בדיקת דם להריון.

המאמר נכתב על ידי צוות המומחים של האתר תינוק ישראלי, אתר ההריון והלידה הגדול והמקיף בישראל – הריון, לידה והורות צעירה.

אם יש לכם הארות, הערות או סתם מילה טובה, היכנסו לצור קשר ושתפו אותנו!