שרירי הבטן


התפקיד החשוב ביותר של שרירי הבטן הוא להוות בסיס חזק ותפקודי שעליו נעים שני פלגי הגוף, העליון והתחתון. קיר הבטן הקדמי בנוי מ-4 שרירים שונים- הישר הבטני, האלכסוניים החיצוניים, האלכסוניים הפנימיים והרחב הבטני. הדמיה זאת כוללת סקירה על שרירי הבטן והתנועות אותן שרירים אלו מבצעים.

ההדמיות באדיבות Multifit - לומדה ייחודית לכושר גופני

שרירי הבטן- סקירה כללית

השריר הישר הבטני

כאשר מדברים על שרירי הבטן רוב האנשים חושבים על שריר הישר הבטני (RECTUS ABDOMINUS). זהו השריר vאחראי למראה בטן עם קוביות. שריר זה נמצא בין החלק התחתון של כלוב הצלעות וזיז הסיף (XIPHOID- החלק התחתון של הסטרנום) לשפה הקדמית של אגן הירכיים והפיוביק סימפיזיס (PUBIC SYMPHYSIS). כאשר שריר זה מתכווץ (מתקצר) הוא מביא את החלק התחתון הקדמי של כלוב הצלעות כלפי החלק הקדמי של אגן הירכיים. הפעולה הזאת נקראת גם כפיפת גו בגלל העובדה שכאשר תנועה זו מתרחשת, האזור המתני (לומברי) והאזור החזי (טורקלי) של הגב מתכופפים קדימה. ניתן להתאמן על שריר זה בעזרת סוגים שונים של כפיפות בטן (CRUNCHES).

השרירים האלכסוניים של הבטן

השרירים האלכסוניים של הבטן (OBLIQUE MUSCLES) נמצאים בצדי השריר הישר הבטני ועוטפים את המותניים. קיימים שתי מערכות של שרירים אלכסוניים: האלכסוניים החיצוניים (אותם ניתן לראות אצל אדם בעל אחוז שומן נמוך) והאלכסונים הפנימיים (אותם לא ניתן לראות). התפקיד של שרירים אלו הוא לעזור לישר הבטני בכפיפת הגו ובביצוע רוטציה של הגו ועמוד השדרה. ניתן להתאמן על שריר זה בעזרת כפיפות בטן, רוטציות של הגו, או כפיפות צדיות.

השריר הרחב הבטני

הרחב הבטני הוא השריר העמוק ביותר בקבוצת שרירי הבטן, ומהווה את המפתח לפעולת "המחוך" של השריר. התחל של השריר נמצא בפאשיה המותני-חזית (thoracolumbar) fascia, ברכס עצם הכסל (iliac crest) וברצועת המפשעה (inguinal ligament), ואילו האחז שלו נמצא בלינאה אלבה (linea alba), בשולי עצם החיק (pecten pubis) וברכס עצם החיק (pubic crest). זהו השריר היחיד בבטן שאינו גורם לתנועה של עמוד השדרה. הפעולה הטבעית של השריר יחד עם פעולת שרירי המולטיפידוס יוצרת מחוך טבעי פנימי שתפקידו לייצב את עמוד השדרה במהלך תנועה. הדבר מתבצע על ידי כך שבזמן פעולתו, השריר הרחב הבטני, מושך כלפי פנים את הבטן וגורם ללחץ תוך בטני. במילים אחרות כאשר השריר הרחב הבטני מתכווץ, ההיקף של חלקו האמצעי של הגוף יורד והטבור מתקרב לעמוד השדרה.