תזונה ואיזון מחלת הסוכרת

מחלת הסוכרת היא המחלה הנפוצה ביותר במערב. הסוכרת מוגדרת כמחלה מטבולית המתאפיינת בריכוז גבוה של סוכר (גלוקוז) בדם ובשתן. בשנים האחרונות מתגברות העדויות המחקריות כי לתזונה תפקיד מפתח באיזון מחלת הסוכרת. מאמר זה כולל טיפים של תזונה לחולי סוכרת ולמעוניינים למנוע את היווצרות המחלה... תזונה ואיזון מחלת הסוכרת
מאת: ורד שומרוני.
תאריך פרסום: 21/01/2008

תוכן הענינים

מבוא

מחלת הסוכרת היא המחלה הנפוצה ביותר במערב. שכיחות המחלה בעולם המתועש עלתה פי 5 בארבעת העשורים האחרונים. הסוכרת מוגדרת כמחלה מטבולית המתאפיינת בריכוז גבוה של סוכר (גלוקוז) בדם ובשתן. לכל סוגי הסוכרת משותף הגלוקוז (סוכר) הגבוה בדם ובשתן, יחד עם שינוי כלשהו בהפרשה או בתגובתיות לאינסולין. אינסולין הוא הורמון אנאבולי, המופרש מן הלבלב כאשר רמות הסוכר בדם גבוהות ותפקידו להכניס את הסוכר מן הדם אל תוך תאי הגוף.

ארגון הבריאות העולמי מכיר ב-3 סוגי סוכרת:

 • סוכרת מסוג 1 – סוכרת נעורים, תלוית אינסולין: מתגלה אצל ילדים ומבוגרים צעירים, בד"כ בין הגילאים: 10-30. הסוכרת מהסוג הזה נחשבת למחלה אוטואימונית, מאחר והגוף תוקף את תאי בטא (לנגרהנס) שבלבלב שתפקידן לייצר ולהפריש אינסולין. תאים אלה נהרסים ולכן המחלה מצריכה הזרקת אינסולין באופן קבוע.
 • סוכרת מסוג 2 – סוכרת שאינה תלוית אינסולין: קשורה בעיקר להשמנה ולדרך התזונה בעולם המערבי. 90% מהחולים בסוכרת מסוג 2 הם בעלי עודף משקל. בסוכרת מסוג 2 יש הפרשה תקינה של אינסולין, אך תאי הגוף לא מגיבים כראוי לאינסולין ולכן כמות קטנה בלבד של גלוקוז מנוצלת על ידי הרקמות ומגיעה לתאים, כך שרוב הגלוקוז מצטבר בדם (מצב הנקרא: היפראינסולינמיה) והתאים מאטים את פעילותם בשל מחסור בגלוקוז. בסוכרת מן הסוג הזה, האופיינית לאנשים שמנים וגם לאנשים שהיו רזים והתרחשה אצלם עליה משמעותית במשקל, ישנה התפתחות הדרגתית של חוסר רגישות לאינסולין והלוקים בה הינם לרוב בני 30 ומעלה.
 • סוכרת הריון: סוכרת הריונית מאובחנת לרוב במהלך החצי השני של ההריון, הגוף רגיש פחות לפעולת האינסולין וזה בא לידי ביטוי ברמות גבוהות של גלוקוז בדם האישה. סוכרת הריונית היא תופעה שכיחה יחסית ולרוב, עם סיום ההריון, הסוכרת נעלמת. עם זאת, חשוב לדעת כי סוכרת הריונית עלולה להביא לסיבוכים בלידה, ולעובר וליילוד במשקל גוף גדול.

מחלת הסוכרת עשויה להביא לסיבוכים רבים ומהווה גורם סיכון משמעותי לבעיות בריאות רבות בהן:מחלות לב וכלי דם, יתר לחץ דם, עליית הפרופיל השומני בדם (טריגליצרידים וכולסטרול), התקפי לב, אירועים מוחיים ונמקים ברגליים עד צורך בכריתה וכן פגיעה בכלי דם קטנים (בעיניים ו/או בכליות) שעלולה לגרום לעיוורון ולאי ספיקת כליות.

לכן, לחולי הסוכרת קיום אורח חיים בריא הוא עניין בעל חשיבות מדרגה ראשונה. רצוי שאימוץ אורח החיים הבריא יכלול בתוכו: הרפיית מתחים, הימנעות מעישון ומאלכוהול, הקפדה על דיאטה מתאימה והתמדה בפעילות גופנית. השילוב של כל הגורמים, יביא לאיזון הסוכר בדם ולמניעת סיבוכי המחלה.

כמו כן, חשוב להיות במעקב רפואי מתמיד, לקחת את התרופות בזמן ולבצע בדיקות תקופתיות להערכת רמת הסוכר בדם. כמו כן, מאחר ולתזונה תפקיד מפתח באיזון מחלת הסוכרת, קיימת חשיבות גדולה גם למעקב תזונה אצל תזונאי/דיאטן מוסמך להתאמת תפריט ספציפי לחולה בהתאם לדרגת המחלה ולממצאי הבדיקות.

עקרונות בבניית תפריט לחולי סוכרת

צריכת מזונות בעלי אינדקס גליקמי נמוך והימנעות מפחממות מזוקקות ומסוכר פשוט

המפתח לבניית הדיאטה לאדם הסוכרתי, הינו צריכת מזונות בעלי אינדקס גליקמי נמוך והימנעות ככל האפשר מפחממות מזוקקות,סוכר פשוט ומאלכוהול, אלה לרוב, מזונות בעלי אינדקס גליקמי גבוה.

האינדקס הגליקמי הוא מדד המתאר את קצב כניסת הסוכר לדם. נמצא כי מזונות בעלי אינדקס גליקמי גבוה, עם אכילתם, "מקפיצים" את הסוכר בדם בבת אחת, אל מעל ערכי הנורמה, מצב הנקרא "היפרגליקמיה". מצב זה מצריך הפרשת אינסולין על מנת להיפטר מהסוכר הרב בדם. בנוסף לכך, כשם שהסוכר בדם עולה בבת אחת, הוא גם יורד בבת אחת אל מתחת לטווח הנורמה. התוצאה היא "היפוגליקמיה" שבא לידי ביטוי בחולשה, בסחרחורות, ברעד, בהזעה, בחיוורון, בבלבול, בקשיי ריכוז ועוד.

לעומת זאת, מזונות בעלי אינדקס גליקמי נמוך, נכנסים אל הדם בקצב מתון, נשמרת רמה תקינה של סוכר בדם ולכן הגוף מפחית את הפרשת האינסולין וכך אנו מונעים את תנודות הסוכר בגוף, אשר מניעתם חשובה כל כך בעיקר בחולי סוכרת (אך גם לאדם הבריא).

מזונות מומלצים- בעלי אינדקס גליקמי נמוך:

 • כל הפירות (פרט לענבים, אבטיח ומלון- הם בעלי אינדקס גליקמי גבוה בשל תכולת הסוכר הגבוהה בהם ויש לצמצם צריכתם). ההמלצה לחולי סוכרת הינה 2-3 מנות פרי ביום ולא יותר כיוון שהפירות מכילים גם סוכר (פרוקטוז) אשר מעל כמות מסוימת מצריך הפרשת אינסולין.
 • כל הירקות- פרט לתפוח אדמה שהינו בעל אינדקס גליקמי גבוה ורצוי לצמצם צריכתו בתפריט.
 • המומלצים מבין הדגנים והגרעינים הם: כל הדגנים המלאים, לחם מקמח מלא/שיפון, פסטות מדגן מלא, בורגול, אורז מלא, דייסת שיבולת שועל, קרקר שיפון וכו'.
 • כל הקטניות - מומלצות מאוד (פרט לפול, ממנו יש להמעיט): שעועית, לוביה, מש, במיה, חומוס, עדשים, אפונה ופולי סויה.
 • הימנעו מאכילת פחמימות פשוטות ומזוקקות, כגון: לחם לבן, פיתה, לחמנייה, באגט, אורז לבן, פתיתי תירס, פריכיות אורז, חיטה תפוחה, סוכר לבן ומוצריו וכן אלכוהול לסוגיו- כל אלה מתאפיינים באינדקס גליקמי גבוה.

כמות המזון

לא די במעבר לאכילת מזונות בעלי אינדקס גליקמי נמוך, גם כמות המזון הנאכל צריכה להילקח בחשבון, בכדי לא לגרום להפרשה מוגברת של אינסולין. יש להימנע מאכילת ארוחות גדולות גם אם ההרכב הוא בעל אינדקס גליקמי נמוך. לפיכך, אכלו ארוחות קטנות לכל אורך היום, הקפידו לא להישאר שעות ארוכות ללא אוכל. הקפידו על ארוחות ביניים. כמו כן, לאיזון הסוכר בדם במהלך הלילה, הקפידו לאכול משהו קל לפני השינה, כגון: קרקר שיפון עם ממרח טחינה/חומוס/שקדיה, או יוגורט, או פרי.

סיבים תזונתיים

סיבים תזונתיים מצויים בכל הפירות והירקות (בעיקר בקליפה), בדגנים המלאים ובקטניות. הסיבים מעכבים את קצב כניסת המזונות לדם ובכך מפחיתים את הצורך באינסולין ואף מונעים מצבים של קפיצות חדות בריכוז הסוכר בדם. כמו כן, עוזרים הסיבים בזירוז חילוף החומרים, תורמים לתחושת שובע וכן מורידים את רמות השומנים בדם (טריגליצרידים וגם כולסטרול).

שתייה

הסיבים התזונתיים סופחים אליהם מים ולכן בתזונה עתירת סיבים, חשוב להקפיד על שתיית כמות נאותה של מים. יש להימנע לחלוטין משתיית משקאות ממותקים ותוססים וכן לצמצם צריכת קפה ל-2-3 כוסות ביום. תחליפי קפה מומלצים: חליטות צמחים, משקה דגנים (ציקוריה, צ'יקו, דגנים קלויים), מים, מיצי ירקות.

צריכת שומן בלתי רווי מן הצומח והימנעות משומן רווי

יש לכלול בתפריט היומי שומן בלתי רווי מהצומח, בכמות מתונה, המצוי במזונות הבאים: שמן זית בכבישה קרה, טחינה, אבוקדו, זיתים, אגוזים ושקדים (לא קלויים) ופשתן. יש להימנע ולצמצם ככל האפשר צריכת שומן רווי המצוי בבשר אדום, בנקניקים, בנקניקיות, בחמאה, במרגרינה, בגבינות שמנות, בשוקולד, בגלידות וכד'.

הגבלת צריכת מוצרים מן החי

 • חשוב לכלול בתפריט דגי ים צפוני 3 פעמים בשבוע (ולא יותר בשל מתכות רעילות ככספית): סלמון, סול, טונה, הרינג, מקרל, זהבון, סרדינים.
 • עוף רזה ללא עור, אפשר לצרוך 3-4 פעמים בשבוע.
 • בשר אדום אינו מומלץ בשל תכולה רבה של שומן רווי וכולסטרול. יש לצמצם לפעם ב-10 ימים.
 • מוצרי חלב מומלצים: יוגורט ביו, חלב מלא, קוטג' וכן מוצרי חלב עיזים.
 • ביצים: 4-5 פעמים בשבוע (לא יותר מביצה אחת ביום).

להשתדל להימנע לחלוטין מממתיקים מלאכותיים

ממתיקים מלאכותיים-כולם חשודים כמזיקים לבריאות ורצוי להימנע מהם. ממתיק מלאכותי הינו מוצר כימי ללא ערך תזונתי כלשהו, מאחר והוא אינו עובר מטבוליזם בגוף, הסכנה היא בהצטברותו של החומר בגוף אשר עלול ליצור עומס על הגוף המנסה לפנותו, אך אינו מצליח לפנות את כל הפסולת. מה שלא מפונה מגיע לרקמת שומן וזאת הסיבה שלטווח הארוך, מזונות הכוללים חומרים כימיים כגון-סוכרזית, הינם משמינים. להלן רשימה חלקית של ממתיקים מלאכותיים אשר נוסו בבע"ח ולגבי שימוש בבני אדם עולים החששות הבאים:

 • סכרין- נזק לכליות,עליה בשכיחות סרטן שלפוחית השתן,חשש לסרטן השחלות והרחם.
 • ציקלמט- סרטן שלפוחית השתן.
 • סורביטול- מגביר סיכון לקטרט,גורם להפרעות במע' העיכול—בעיקר בילדים.
 • אספרטיים- חשש לפגיעות מוחיות ומחלת אפילפסיה בעיקר בתינוקות.
 • אססולפם K- חשש לסרטן ופגיעה בבלוטת התריס.

כמו כן, חשוב לזכור שמוצרי דיאט המופחתים בשומן, לא בהכרח מופחתים גם בסוכר. תחליפים ראויים לסוכר הם דבש (עד 2 כפיות ביום), ממרח שקדיה, סטיבייה- מהצמח מפיקים נוזל המתוק פי 300 מסוכר, כך שמספיקות טיפות בודדות ממנו.

צמצום צריכת הנתרן (מלח)

התזונה המודרנית הינה עתירת מלח. נמצא כי המלח גורם לאצירה (ועצירה) מוגברת של נוזלים בגוף, לאובדן גמישות כלי הדם, ליתר לחץ דם ועוד. מלח בכמויות גבוהות במיוחד מצוי במוצרי המזון המעובדים ונרשם ברכיבים כנתרן (חטיפים, מנה חמה, דגני בוקר, שניצלים מהחי ומהצומח ועוד), המלח משמש בתעשייה גם כחומר משמר ולכן נמצא בכמות גבוהה במוצרים המעובדים.

מזונות נוספים המסייעים באיזון הסוכר בדם

חילבה, אבקת שמרי בירה, חלמון ביצה, שום, אצות ים, זרעי סויה, כרוב כבוש.

לסיכום

למניעת סיבוכי מחלת הסוכרת ואיזון הסוכר בדם חשוב לקיים אורח חיים בריא הכולל הקפדה על דיאטה מתאימה ופעילות גופנית, הימנעות מאלכוהול, עישון וממצבי דחק ו-Stress. כמו כן, חשובה ההתמדה בנטילת התרופות בזמן ולהיות במעקב ובדיקות תקופתיות אצל הרופא להערכת רמת הסוכר בדם ותסמינים נוספים וכן אצל תזונאי/דיאטן מוסמך להתאמת תפריט אישי בהתאם למצב החולה ולממצאי הבדיקות. במאמר זה ניתנו טיפים של תזונה לחולי סוכרת ולמעוניינים למנוע את היווצרות מחלת הסוכרת. לאימוץ טיפים אלו תפקיד מפתח בדרך לבריאות טובה יותר בכלל ולאיזון מחלת הסוכרת בפרט.

אם יש לכם הארות, הערות או סתם מילה טובה, היכנסו לצור קשר ושתפו אותנו!