פעילות גופנית ותסמונת השחלות הפוליציסטיות

תסמונת השחלות הפוליציסטיות (PCOS- Polycystic Ovary Syndrome) היא תסמונת בה נוצרות מעין "ציסטות" בשחלות. למעשה, לא מדובר בציסטות אך מה שגורם למראה הציסטי הם זקיקים שעברו אטרופיה (ניוון) ונשארו עם מראה ציסטי המכיל תוכן נוזלי. ה"ציסטות" נוצרות בתוך השחלה ובהיקפה... פעילות גופנית ותסמונת השחלות הפוליציסטיות
מאת: עמי עיני.
תאריך פרסום: 27/07/2007

תוכן הענינים

מבוא

תסמונת השחלות הפוליציסטיות (PCOS- Polycystic Ovary Syndrome) היא תסמונת בה נוצרות מעין ''ציסטות'' בשחלות. למעשה, לא מדובר בציסטות אך מה שגורם למראה הציסטי הם זקיקים שעברו אטרופיה (ניוון) ונשארו עם מראה ציסטי המכיל תוכן נוזלי. ה"ציסטות" נוצרות בתוך השחלה ובהיקפה.

תסמונת זאת היא שכיחה יחסית, ו-5-10% מאוכלוסיית הנשים הכללית סובלת מתסמונת זאת. שכיחות גבוהה יותר קיימת בקרב נשים עם קושי להיכנס להריון (60-70% מהמקרים), ובקרב נשים עם שיעור יתר (כ-90% מהמקרים).

תסמונת השחלות הפוליציסטיות היא תסמונת מטאבולית הכוללת:

 • הפרשת יתר של הורמונים זכריים (היפראנדרוגניזם)- בלוטת יותרת המוח (ההיפופיזה) מפרישה יותר LH מאשר FSH (שהפרשתו נשארת נורמלית). ה-LH גורם לכך שהשחלה תייצר יותר הורמונים אנדרוגניים (הורמונים גבריים) ולא הורמונים אסטרוגניים (הורמונים נשיים). הדבר גורם לשיעור אנדרוגני (שפם, זקן, שיעור בחזה, שיעור בבטן, שיעור בגב התחתון וכד'), להפרעות במחזור (בעיות פריון), לגדילת המסה השרירית, לנטייה להתקרחות בצדעיים, לשינויים בקול ולהופעת פצעי בגרות. הפרשה מוגברת זאת של הורמונים זכריים מהווה גורם סיכון למחלות לב וכלי דם.
 • עמידות לאינסולין- האינסולין עובד פחות טוב (נוצרת בעיה ברמת הקולטן), כתוצאה מכך הלבלב מפריש הרבה אינסולין כדי להכניס את הסוכר לתאים. הדבר מגביר את הסיכון לסכרת מבוגרים (NIDDM). עודף האינסולין מהווה גורם סיכון למחלות לב וכלי דם.
 • נטייה להשמנה- לכ-50% מהנשים הסובלות מהתסמונת יש עודף משקל המהווה גורם סיכון למחלות לב.
 • פרופיל לא תקין של שומנים בדם- בשלבים הראשונים של התסמונת יש עלייה ברמת הטריגליצרידים (כתוצאה מההפרשה המוגברת של האינסולין ושל ההורמונים הזכריים) וירידה ברמת הכולסטרול HDL. בשלב השני יש עלייה ברמת הכולסטרול LDL והסה''כ כולסטרול. פרופיל לא תקין זה של שומנים בדם מהווה גורם סיכון מרכזי להתפתחות מחלות לב וכלי דם.
 • יתר לחץ דם- מהווה גורם סיכון להתפתחות מחלות לב וכלי דם.

תסמונת השחלות הפוליציסטיות- דרכי טיפול

 1. טיפול תרופתי- המטפל בעיקר בבעיות הפריון ובהופעת סימני המין הזכריים. הטיפול נעשה על ידי מתן תרופות אנטיאנדרוגניות שתפקידן לדכא את ייצור ה-LH וההורמונים הזכריים הקיימים.
 2. טיפול תזונתי- דיאטה דלת קלוריות הכוללת:
  • מזון דל בכולסטרול ובשומנים רוויים- בגלל העלייה ברמת הטריגליצרידים והכולסטרול LDL.
  • פחמימות מורכבות- הדורשות פחות אינסולין לשם ספיגה.
  • מזון דל נתרן.

תסמונת השחלות הפוליציסטיות- טיפול באמצעות פעילות גופנית

הפעילות הגופנית מטפלת בכל האספקטים של התסמונת:

 • הפעילות הגופנית עוזרת לירידה במשקל- במיוחד אם ננקט טיפול תזונתי במקביל.
 • הפעילות הגופנית מורידה את רמת ההורמונים הזכריים בקרב חולות התסמונת.
 • הפעילות הגופנית משפרת את תפקוד האינסולין ברמת הקולטן- הפעילות מעלה את מספר הקולטנים ומשפרת את תפקודם.
 • הפעילות הגופנית משפרת את פרופיל השומנים בדם- בתחילה מורידה את רמת הטריגליצרידים ומעלה את רמת הכולסטרול HDL, ומאוחר יותר מורידה את רמת הכולסטרול LDL והסה''כ כולסטרול.
 • הפעילות הגופנית מורידה את לחץ הדם- לחץ הדם יורד ב-10%. הפעילות הגופנית בשילוב הטיפול התזונתי עשויה להוריד את לחץ הדם לרמה בה לא יהיה צורך בטיפול תרופתי.
אם יש לכם הארות, הערות או סתם מילה טובה, היכנסו לצור קשר ושתפו אותנו!