תכנון מטרות האימון הגופני

אין זה משנה, אם אתם ספורטאי עילית או אנשים העוסקים בספורט לשם הנאה ושיפור איכות החיים. המתאמנים, הקובעים לעצמם מטרות והשואפים להשיגן, יכולים ומסוגלים, להתרכז יותר, להיות בעלי ביטחון עצמי גבוה יותר, לחוות פחות חרדה, להגיע לביצועים ספורטיביים טובים יותר ולמצוא סיפוק רב יותר בתוצאות שלהם... תכנון מטרות האימון הגופני
מאת: עמי עיני.
תאריך פרסום: 14/07/2007

תוכן הענינים

מבוא

כאשר באים לדבר על תכנון מטרות בכלל ותכנון מטרות באימון הגופני בפרט, אני נזכר בדוגמא אותה נתן אחד המרצים, מר יצחק רם, בעוד הייתי סטודנט לתואר ראשון במכללה בוינגייט. רם לקח את אחת הסצנות המפורסמות ביותר מתוך הספר "אליס בארץ הפלאות" מאת הסופר האנגלי לואיס קרול, על מנת להמחיש את חשיבות קביעת המטרות. הסצנה המדוברת, היא הסצנה בה פוגשת אליס את חתול הצ'שייר, כאשר היא עומדת בפני הצטלבות דרכים ואינה יודעת באיזה משעול עליה להמשיך:

אליס: "האם תוכל לומר לי בבקשה, באיזו דרך אני צריכה לבחור?"
חתול הצ'שייר: "הדבר תלוי רבות במקום אליו את רוצה להגיע".
אליס: "לא ממש איכפת לי לאן".
חתול הצ'שייר: "אם כך, לא משנה באיזו דרך תבחרי".

אין זה משנה, אם אתם ספורטאי עילית או אנשים העוסקים בספורט לשם הנאה ושיפור איכות החיים. המתאמנים, הקובעים לעצמם מטרות והשואפים להשיגן, יכולים ומסוגלים, להתרכז יותר, להיות בעלי ביטחון עצמי גבוה יותר, לחוות פחות חרדה, להגיע לביצועים ספורטיביים טובים יותר ולמצוא סיפוק רב יותר בתוצאות שלהם. קביעה מוקדמת של מטרות, עשויה אף לעזור לכם להבין טוב יותר לאן אתם חותרים להגיע.

קביעת מטרת האימון שלכם

הדבר הראשון שעליכם לעשות לפני התחלת אימון גופני, הוא לקבוע את מטרת האימון אותה אתם שואפים להשיג. ברגע שיש בידכם מושג ברור של מטרת האימון שלכם, הדבר יקל עליכם לבנות את הדרך להשגת המטרה. אין הדבר אומר, כי עליכם להגיע לכדי מטרה המפורטת לפרטי פרטים כבר בהתחלה. פשוט, עליכם לקבוע בבירור את התוצאה הנחשקת. להלן מספר טיפים קצרים שיסייעו לכם להגדיר את המטרה:

  1. בחרו מטרה הקלה עד כמה שאפשר למדידה.
  2. קבעו את המטרה באופן חיובי (ביטוי המטרה אמור להיות במשפט חיובי).
  3. השתדלו להיות מדויקים עד כמה שאפשר בקביעת המטרה.
  4. בחרו מטרות אופרטיביות הקשורות יותר לביצועים האישיים שלכם, בניגוד למטרות הקשורות לתוצאות כלליות. כך לדוגמא, מומלץ כי משקולן ישים לעצמו למטרה להרים בתחרות משקל יעד מסוים ולא לקבוע שהמטרה היא ניצחון כל המתחרים, מאחר ואין לו שליטה על היכולות והביצועים של מתחריו.
  5. אתגרו את עצמכם. יחד עם זאת, השתדלו להיות מציאותיים. הדרך למטרת העל בנויה מהרבה ניצחונות קטנים.

קביעת יעדים אופרטיביים לטווח הקצר לצורך השגת מטרת העל לטווח הארוך

קביעת יעדים אופרטיביים אישיים לטווח הקצר, מאפשרת לכם לחשוב כיצד להגשים את מטרת העל שלכם בצורה יעילה. כאשר אתם קובעים יעדים, השתדלו להגדיר יעד מציאותי שיאתגר ויניע אתכם להשיגו. פירוק מטרת העל ליעדים אופרטיביים לטווח הקצר, גורמת לכל יעד ספציפי קרוב, להיראות קל ובר השגה. השתמשו בכל יעד כמנטרה אישית, עליה תוכלו לחזור לשם הגברת המוטיבציה, הישארות והתרכזות בדרך הנכונה. כך, כאשר אתם מצליחים לעמוד בכל אחד מהיעדים לטווח הקצר, אתם צוברים ביטחון ומרגישים כי תהליך השגת מטרת העל ארוכת הטווח כבר החלה.

העלו את המטרה והיעדים על הנייר

ברגע שקבעתם את מטרת העל ואת היעדים האופרטיביים להשגתה, עליכם להעלות אותם על הנייר. העלאת המטרות והיעדים על הנייר, תגרום למטרה להיות ויזואלית ומוחשית יותר ותעזור לכם להיות מאורגנים יותר, מרוכזים יותר, ובהרגשת שליטה על הדברים.

קבעו תאריך מטרה

קביעת תאריך מטרה תכריח אתכם להשתמש בזמן העומד לרשותכם בצורה חכמה יותר. ללא קביעת תאריך מטרה, אתם עלולים לדחות את הדברים ולומר לעצמכם כי תתאמנו מאוחר יותר ו/או ביום אחר.

עבדו על המוטיבציה שלכם

המוטיבציה (ההנעה) שלנו מצויה בתנועה מתמדת, למעלה או למטה. המטרה היא, להגיע למצב בו המוטיבציה לאימון תמיד תגבר. לשם כך, עליכם להעניק לעצמכם זרם בלתי פוסק של תמריצים. הקיפו את עצמכם בתמיכה רגשית חיובית של חברים, משפחה, מאמנים ,חברים לעבודה ומתאמנים אחרים. מילה טובה או טפיחה על השכם של חבר או אדם קרוב יכולה לעשות רבות, ולהשאיר אתכם על הדרך הנכונה לעבר מטרות האימון שלכם. ההתמדה והעקביות באימון ובתפריט התזונה, היא דרך נוספת להגביר את המוטיבציה. כאשר אתם נכנסים למומנטום האימון, אתם מרגישים שאתם נמצאים בתוך תהליך המניע את עצמו מאליו.

בדקו את עצמכם בכל אימון

שאלו את עצמכם לאחר כל אימון, האם האימון הספציפי הזה קידם אותי לעבר המטרה? אם תוכלו לומר כי האימון באמת הועיל לכם, סמנו זאת כצעד לקראת הגשמת מטרת העל. התאמנו בידיעה, כי אתם עומד לשאול את עצמכם את השאלה הזאת. כך תעודדו את עצמכם לעשות מאמץ אמיתי יותר במהלך כל האימון.

תגמלו את עצמכם

כולם אוהבים להיות מתוגמלים. הציפייה לתגמול, היא אחד הגורמים המוטיבציונים החזקים ביותר. העניקו לעצמכם תגמול קטן עבור כל צעד מוצלח (עמידה ביעד אופרטיבי לטווח הקצר), שאתם עושים לעבר מטרת האימון שלכם, ותגמול גדול כאשר אתם משיגים את מטרת העל שלכם. עבדתם קשה לשם כך, ועליכם לחגוג את המאורע.


אין זה משנה, אם אתם ספורטאי עילית או מתאמנים חובבנים המנסים להיכנס לכושר כחלק מאורח חיים בריא. המלצות פשוטות אלו, יעזרו לכם לקבוע את מטרות האימון המותאמות לצורכיכם. לשאיפה לעבר מטרת אימון רשמית יש יתרונות רבים. יחד עם הגעה למראה טוב יותר, לרמת כושר גופני גבוה יותר ולבריאות טובה יותר, אנשים השואפים להשיג את מטרותיהם הם: מרוכזים יותר, חווים פחות מתח, מגיעים לביצועים גופניים טובים יותר ומוצאים סיפוק רב יותר מהתוצאות אליהן הם מגיעים.

אם יש לכם הארות, הערות או סתם מילה טובה, היכנסו לצור קשר ושתפו אותנו!