מיתוסים בפילאטיס

בשנים האחרונות חדרה שיטת הפילאטיס אל תחום הכושר הגופני. במקביל, צצו מיתוסים הקשורים לשיטה זו, יתרונותיה בהשוואה לאימוני כוח ולשיטות אחרות. אין להסיק ממאמר זה כי שיטה זו אינה טובה, או כי כותב שורות אלו חושב כך. השיטה טובה, אך "הנוצות" בה מהדרים אותה מוביליה אינן תמיד נכונות ובמקרים רבים אינן מבוססות על מדע. מיתוסים בפילאטיס
מאת: אורי לאוגומר - "כושר מאוזן".
תאריך פרסום: 02/08/2008

תוכן הענינים

מבוא

מיתוסים בפילאטיס

להלן לקט קטן ממיתוסים אלו המפורסם בתקשורת והאמת מאחוריהם:

המיתוס: שיטת הפילאטיס מאריכה שרירים לעומת אימוני כוח המקצרים שרירים.

האמת: כל השרירים בכל פעילות כולל פילאטיס, מתקצרים בזמן כיווץ ומתארכים בזמן ההרפיה. במידה ששריר מתארך יתר על המידה הדבר עלול להחלישו, תופעה בה אין אנו רוצים. נאמר על פילאטיס כי ככל שנתאמן יותר בפילאטיס כך יתארכו שרירנו ובכן, מצב כזה יגרום בסופו של תהליך הפסקת תנועה במפרקים. ראוי לציין כי כל פעילות גופנית, המתבצעת תוך הקפדה על טווחי תנועה מלאים, עשויה לשפר גמישות.


המיתוס: בפילאטיס מגוון גדול יותר של תרגילים (מעל 2000 תרגילים) לעומת אימוני כוח רגילים.

האמת: אימוני הכוח, הכוללים משקוליות, מוטות מכונות, מאפשרים מגוון תרגילים המתקרב לערך פי 10 (כ 20,000) מפילאטיס. בנוסף חשוב לציין כי הידע הקיים כיום רב בהרבה מאז פותחה שיטה זו.


המיתוס: פילאטיס מתקן חוסר איזונים בין קבוצות שרירים ומסייע ליציבה.

האמת: כל אימון הנעשה בצורה מאוזנת ומכוון למטרה זו יעשה זאת. אין שום הוכחה מדעית כי לפילאטיס יתרון על כל שיטה אחרת.


המיתוס: בפילאטיס מאמנים את שרירי כל הגוף ושרירי "הליבה", בניגוד לשיטות אחרות המתמקדות בחלק מסוים בגוף ועובדים על שרירים חיצוניים.

האמת: כל אימון כוח פונקציונאלי עובד גם על "הליבה" ועל שרירי כל הגוף. יתרה מזאת, לאימוני כוח פונקציונאליים אפקט רב על שיפור שיווי משקל, חיזוק הגוף, ובאפשרותו להעלות מסת שריר בצורה יעילה יותר מאימוני פילאטיס.


המיתוס: מכשירי הפילאטיס בנויים על עקרון התנגדות קפיצית המאפשרת שליטה על כמות העומס בכל תרגיל.

האמת: השריר אינו מסוגל להבחין בסוג ההתנגדות: קפיץ, משקולת, גומייה, או משקל הגוף עצמו. שריר יודע לעשות דבר אחד והוא כיווץ. השליטה תלויה ביכולת המתאמן ובדרגת ההתנגדות ללא קשר לסוג ההתנגדות.


המיתוס: ההתנגדות הקפיצית עובדת על טווח מלא של השריר ולא רק על חלק ממנו (כמו בעבודה על משקולות) ובכך היא מאריכה ומחזקת את השריר לאורך כל טווח התנועה.

האמת: לטווח התנועה אין שום קשר לסוג ההתנגדות: קפיץ, גומייה או משקולת. מה שקובע את טווח התנועה היא צורת האימון, גמישות המתאמן ויכולתו, יכולת הייצוב של המתאמן ועוצמת ההתנגדות. לקפיצים אין שום יתרון למעט הרעש השונה אותו הם מפיקים.


לסיכום

תחום הכושר הגופני מציע כיום מגוון רחב של שיטות אימון. לכל שיטה יתרונות וחסרונות. חשוב להיות מודע לכך, כי פעילותנו הגופנית תכסה את האלמנטים העיקריים של מרכיבי הכושר הגופני: כוח, סבולת שרירית, סבולת לב ריאה וגמישות. התמקדות בשיטה אחת, או העדפת שיטה אחת בלבד, אינה מומלצת להשגת מטרה זו.

אם יש לכם הארות, הערות או סתם מילה טובה, היכנסו לצור קשר ושתפו אותנו!