טיפוס האסטטיקה והניקיון

אנשים הטרודים מאד בהיבטים של ניקיון ואסטטיקה בעצמם, בחייהם ובסביבתם- "חולי ניקיון". אנשים מאד מטופחים, השמים דגש על הופעתם החיצונית. טיפוס האסטטיקה והניקיון
מאת: ג'ון ג'ייקובס.
תאריך פרסום: 22/03/2008

תוכן הענינים

מבוא

שם הטיפוס בשפה המקצועית

Crab Apple

תיאור כללי

אנשים הטרודים מאד בהיבטים של נקיון ואסטטיקה בעצמם, בחייהם ובסביבתם- "חולי ניקיון". אנשים מאד מטופחים, השמים דגש על הופעתם החיצונית.

יחסים בין אישיים

אנשים בעלי דעה מגובשת לגבי איך הדברים צריכים להיות. שלא מסתדרים הדברים לפי התמונה האידיאלית שלהם, הם נלחצים מאד. גם אצל אנשים אחרים הם שמים לב לפרטים קטנים, ובעיקר לפרטים הקשורים להופעתם החיצונית: עניבה לא ישרה, חולצה לא מגוהצת וכו'.

ההשלכות על חיי הטיפוס

במצבים בהם ההופעה החיצונית נפגעת, גם זמנית, עלולים להיכנס לדיכאון או לסרב לצאת מהבית. בעיניהם, המראה החיצוני משמעותי מאוד וחווים בושה כאשר המראה שלהם נפגע. פגיעה יכולה להתבטא בפצע זמני או באקזמות, מחלות עור, נכות או כל "פגם" אחר הנראה לעין.

הם מקדישים הרבה זמן לניקיון של עצמם ושל הסביבה. הסטנדרטים שלהם לניקיון גבוהים מאוד וכל סטייה גורמת אי נוחות משמעותית.

באופן כללי, מדובר במצבים בהם החשיבה ממוקדת באספקט אחד עד כדי חוסר התייחסות לדברים החשובים באמת. לדוגמה: אימא שעסוקה יותר בכך שהילד הביא הביתה בוץ על הרגליים לרצפה השטופה מאשר בכך שהוא רטוב ועלול להתקרר. הפרטים הושמו תחת זכוכית מגדלת ובסוף, מרוב עצים לא רואים את היער. פרספקטיבה ופרופורציות לא נכונות.

הם רגישים מאד. קולטים מהסביבה יותר ממה שהקונסטיטוציה שלהם יכולה לספוג. כתוצאה, מתפתחת תחושת מלאות פנימית,לכלוך וחוסר טוהר. אם אנשים אלה לא מוצאים אפיקים רוחניים לניקוי, הם עלולים לפתח עיסוק אובססיבי בניקיון פיזי.

אם אתם מעוניינים להרחיב את ידיעותיכם בנושא ולדעת כיצד כל טיפוס אישיות יכול להתמודד טוב יותר עם הדפוסים המעכבים באישיותו, היכנסו לכאן.

אם יש לכם הארות, הערות או סתם מילה טובה, היכנסו לצור קשר ושתפו אותנו!