הרזיה ושמירה על משקל גוף בריא

מכל הדרכים לרדת במשקל, הצמחונות היא הדרך הבריאה לעשות זאת. כאשר אתם בונים את הארוחות שלכם ממגוון רחב של ירקות, פירות, דגנים מלאים וקטניות, כלומר ממאכלים צמחוניים בריאים, ההרזיה הופכת לעניין קל ולמעלה מזה, גם בריא... הרזיה ושמירה על משקל גוף בריא
מאת: עמי עיני.
תאריך פרסום: 10/10/2007

מכל הדרכים לרדת במשקל, הצמחונות היא הדרך הבריאה לעשות זאת. כאשר אתם בונים את הארוחות שלכם ממגוון רחב של ירקות, פירות, דגנים מלאים וקטניות, כלומר ממאכלים צמחוניים בריאים, ההרזיה הופכת לעניין קל. יתרה מכך, יחד עם ההרזיה מגיע גם שיפור ברמת הכולסטרול, בלחץ הדם, ברמת הסוכר בדם והיבטים נוספים של בריאות. מוסר ההשכל הוא פשוט- צמצמו את הצריכה של מאכלים עשירים בשומן (כמו פיצה טבעונית, למשל) ונטולי סיבים תזונתיים ובמקביל הגבירו את הצריכה של מאכלים דלי שומן ועשירים בסיבים.

שינוי ההרגלים התזונתיים היא הבסיס להרזיה ולשמירה על משקל גוף בריא לאורך זמן. אין דרך "לרדת ב-10 קילוגרמים תוך שבועיים" ולשמור על התוצאה לאורך זמן. דיאטות הרזיה הכוללות צריכה של מספר קלוריות נמוך או צריכה נמוכה של פחמימות ומצד שני צריכה מוגברת של חלבונים, עלולות לגרום לבעיות בריאות חמורות והן קשות מאוד לשמירה לטווח ארוך.

המיתוס העתיק היה שפסטה, לחם, תפוחי אדמה ואורז הם משמינים. בדיעבד מתברר כי הדבר אינו נכון. למעשה, מזונות עשירים בפחמימות נחשבים למתאימים ביותר לבקרת משקל בריאה לטווח הארוך. בפחמימות יש פחות ממחצית הקלוריות שיש בשומן, כלומר החלפת מזונות שומניים בפחמימות מורכבות מצמצמת מיד את הצריכה הקלורית. אך לקלוריות רק חלק בסיפור.

הגוף מתייחס אחרת לקלוריות המגיעות מפחמימות ולקלוריות המגיעות משומן. ההבדל מגיע מהדרך בה הגוף אוגר את האנרגיה המגיעה ממזונות שונים. לגוף זה מאוד לא יעיל לאגור את האנרגיה המגיעה מפחמימות ברקמת השומן. כאשר הגוף מנסה להפוך את הפחמימות מהמזון לרקמת שומן, הוא מבזבז 23% מהקלוריות של הפחמימות. לעומת זאת, השומן שאנו אוכלים הופך בקלות לרקמת שומן. רק 3% מהקלוריות של השומן נשרפות בתהליך הפיכת השומן מהמזון לרקמת שומן ואגירתו במאגרי השומן שבגוף.

למרות שלחלבונים ולפחמימות מכילות כמעט את אותה כמות קלוריות לכל גרם, מזונות עשירים בחלבון, בעיקר מזונות מן החי, הם בדרך כלל עשירים גם בשומן. אפילו בחתיכות של בשר רזה יש יותר שומן ממה שגוף בריא צריך. כמו כן, מזונות מן החי אינם מכילים כלל סיבים תזונתיים. הסיבים התזונתיים עוזרים למזונות להיות יותר משביעים מבלי להוסיף להם הרבה קלוריות, והם מצויים רק במזונות מן הצומח.

פעילות גופנית עוזרת, גם כן. פעילות אירובית מזרזת את הפירוק של השומן ושומרת שהרקמה השרירית לא תתדלדל. אימון התנגדות (משקולות) עוזר לחזק את השרירים ואף מגביר את המסה השרירית. החוכמה היא למצוא פעילויות מהן נהנים והמתאימות לאורח החיים שלכם. הליכה היא דרך מצוינת להתחיל. ניתן ללכת בכל מקום, כמעט בכל זמן ואין צורך בטכניקה מיוחדת או עזרי אימון מיוחדים.

לסיכום, תוכנית התזונה הטובה ביותר להרזיה ולשמירה על משקל גוף בריא היא תזונה צמחונית העשירה בפחמימות מורכבות והדלה בשומן, המשולבת עם פעילות גופנית סדירה. זוהי הבחירה הטובה ביותר לחיים בריאים, ארוכים ומאושרים יותר.

אם יש לכם הארות, הערות או סתם מילה טובה, היכנסו לצור קשר ושתפו אותנו!