מוצר מעובד או מוצר מאובד?

מוצר מעובד שעבר תהליכי ייצור שונים, איבד את רוב ערכיו התזונתיים ולכן תווית המזון המציינת את תכולת הויטמינים ו/או המינרלים במוצר,איננה רלוונטית. רכיבים אלה, שהם, בדרך כלל, סינתטיים ולא טבעיים הוכנסו בכמויות קטנות, ולאחר מכן המוצר עובר תהליכי חימום/טיגון/מיצוק וכו`, תהליכים אלה הורסים את הויטמינים/המינרלים שמלכתחילה איכותם היתה ירודה (מאחר והינם סינטטיים ולא טבעיים). התוצאה היא, ברוב המקרים, מוצר נטול ערכים תזונתיים... מוצר מעובד או מוצר מאובד?
מאת: ורד שומרוני.
תאריך פרסום: 20/01/2008

תוכן הענינים

מבוא

מגוון מוצרי המזון הקיים בשוק גדל ללא הרף. יצרני המזון מציעים פיתרון קל ומהיר להורים לילדים ולכלל האוכלוסייה בחברת השפע. גם תעשיית הממתקים והחטיפים הולכת וגדלה בקצב מדאיג. המבחר עצום, ההורים והילדים חשופים לפרסומות בטלוויזיה ובשלטי חוצות המשווקים את המוצר התעשייתי כמזין ובריא. חשוב להדגיש כי האינפורמציה שמעבירים לנו הפרסומאים ויצרני המזון על איכות המוצר וערכיו התזונתיים,לרוב שגויה, מטעה ולא נכונה. שהרי כל עיבוד גורם לאיבוד, ולמה הכוונה?

מוצר מעובד שעבר תהליכי ייצור שונים, איבד את רוב ערכיו התזונתיים ולכן תווית המזון המציינת את תכולת הויטמינים ו/או המינרלים במוצר,איננה רלוונטית. אין הדבר אומר כי למוצר לא הוכנסו ויטמינים/מינרלים. אכן רכיבים אלו הוכנסו כפי שמצוין באריזה. רכיבים אלה, שהם, בדרך כלל, סינתטיים ולא טבעיים הוכנסו בכמויות קטנות, ולאחר מכן המוצר עובר תהליכי חימום/טיגון/מיצוק וכו'. תהליכים אלה הורסים את הויטמינים/המינרלים שמלכתחילה איכותם היתה ירודה (מאחר והינם סינטטיים ולא טבעיים). התוצאה היא, ברוב המקרים, מוצר נטול ערכים תזונתיים, שעבר כל כך הרבה תהליכים, ובנוסף לכך, במקרים רבים למוצר הוספו רכיבים מזיקים נוספים:

  • המוצר משומר בכמויות גדולות של נתרן (=מלח) המשמש בתעשייה גם כחומר משמר והידוע כמעלה את לחץ הדם וגורם סיכון למחלות לב וכלי דם. לצורך המחשה, ניקח לדוגמה מוצר מזון מעובד פופולארי: קטשופ - רמת הנתרן בקטשופ גבוהה פי 35(!!) מרמתו בעגבנייה טבעית.
  • רוב המוצרים המעובדים מכילים סוכר לתוספת טעם ולוויסות הכמות הרבה של המלח. ההודים, הגדילו לעשות, ונתנו לסוכר את הכינוי: "הרוצח של המאה ה-20" וכל מילה נוספת אודות נזקי הסוכר בגוף והקשרו למחלות רבות, מיותרת.
  • בל נשכח את הכמות הנדיבה של שומן מוקשה ומזיק הפופולארי בכל המוצרים האלה, כמו המרגרינה השוקעת בעורקים ומזיקה ללב ולכלי הדם שלנו. גם שמנים המצוינים באריזה כ"שמנים טובים"-שמן זית,שמן קנולה וכו',הינם שמנים רעים לא פחות, מאחר ועברו תהליך של חימום שהרס כל חלקה טובה בשמן והפך את השומן הטוב שהיה בו לשומן רע, רווי ומזיק הגורם למגוון מחלות ובראשן מחלת הסרטן.
  • ואם לא די בכל הנ"ל, שימו לב למוצרים המכילים חומרי טעם וריח, מדגישי/מחזקי טעם (שהמוכר שבהם הוא מיודענו ה"מונוסודיום גלוטמט" בשם שיווקי יותר...) ומגוון חומרים משמרים.

האם אתם עדיין מעוניינים לצרוך את המוצרים האלה? האם גופכם משמש כפח זבל?

הולכים על אוכל בריא יותר, טבעי יותר ופחות מעובד

צמצמו צריכת בשר אדום לפעם ב-10 ימים, עוף רזה וללא עור לא יותר מפעמיים-שלוש בשבוע, איכלו 3 פעמים בשבוע דגי ים צפוני (לא יותר, מאחר והדגים מכילים גם כספית, אשר בכמות גדולה עשויה להזיק) העשירים באומגה 3 – טונה, מקרל, סול, הרינג, סלמון, זהבון, הליבוט וסרדינים.

חשוב כי תימנעו ככל האפשר ממוצרים מעובדים ובכללם- נקניקים ונקניקיות, שניצלים מהחי ומהצומח, סלטים ורטבים מוכנים, משקאות ממותקים ותוססים למיניהם וכו'.

במקום המוצרים הנ"ל, העדיפו את הירקות והפירות הטריים, את האוכל המבושל בבית לעומת המוצר המוכן. כללו בתזונה שלכם דגנים מלאים, קטניות, הרבה ירקות בעיקר ירקות עליים ירוקים וירקות כתומים, פירות, אגוזים ושקדים (לא קלויים), טחינה, אבוקדו, שמן זית מכבישה קרה (שימו לב,שמנים ובכללם אגוזים,טחינה ואבוקדו-יש לצרוך במתינות כי הם גם משמינים...). חשוב לציין, כי ירקות קפואים גם כן מומלצים מאחר והם אינם עוברים תהליכי עיבוד פרט להרתחה קלה וערכיהם התזונתיים נשמרים ברובם.

אם יש לכם הארות, הערות או סתם מילה טובה, היכנסו לצור קשר ושתפו אותנו!