ארוחת הבוקר- לא סתם עוד ארוחה

ארוחת הבוקר נחשבת לארוחה החשובה ביותר ביום. למרות זאת, נמצא כי 1 מכל 4 אנשים לא אוכל כלל ארוחת בוקר!. מתברר כי אנשים נוהגים לדלג על הארוחה החשובה ביותר ביום עקב שלל סיבות ותירוצים: חוסר זמן, הרגל, דיאטה, חיסכון בקלוריות וכד`... ארוחת הבוקר- לא סתם עוד ארוחה
מאת: ורד שומרוני.
תאריך פרסום: 18/01/2008

תוכן הענינים

מבוא

ארוחת הבוקר נחשבת לארוחה החשובה ביותר ביום. על פי הגמרא, ארוחת בוקר מונעת 80 מיני מחלות! גם הרמב"ם נתן דעתו על חשיבות ארוחת הבוקר ואמר כי בבוקר יש לאכול כמו מלך, בצהרים- כבן מלך, ובערב-כאביון. עם זאת, על אף חשיבותה הרבה של ארוחת הבוקר ותרומתה לבריאותנו, בסקרים נמצא כי 1 מכל 4 אנשים לא אוכל כלל ארוחת בוקר!. מתברר כי אנשים נוהגים לדלג על הארוחה החשובה ביותר ביום עקב שלל סיבות ותירוצים: חוסר זמן, הרגל, דיאטה, קלוריות וכד'.

מדוע ארוחת הבוקר כה חשובה?

  • שבירת צום - עם הקימה בבוקר ולאחר שעות רבות ללא אוכל, מאגרי הגלוקוז בגופנו התרוקנו התדלדלו ויש צורך לחדש את המאגרים על מנת לקבל אנרגיה.
  • זירוז חילוף החומרים - ארוחת הבוקר משפרת ומזרזת את חילוף החומרים בכ-25%! (עצם פעולת העיכול שורפת קלוריות). מחקרים אחרונים מצביעים על קשר ישיר בין קצב חילוף החומרים בגופנו לבין אכילת ארוחת בוקר. מערכת חילוף החומרים בגופנו מאוד מתוחכמת וקצב חילוף החומרים נקבע בשעת הבוקר: עם אכילת ארוחת הבוקר, אנו מאותתים לגוף שהכל בסדר וחילוף החומרים עובד בהילוך רגיל. עם זאת, במקרים בהם לא אוכלים ארוחת בוקר, הגוף חש בסטרס ומחשש שמא שעות רבות לא יגיע אוכל לגופנו, הוא מוריד את קצב חילוף החומרים למשך כל היום במטרה לאגור כל מה שנאכל ושומר את המאגרים ברקמת השומן שלנו. כך שכל החושבים שדילוג על ארוחה יביא לחיסכון בקלוריות, עושה לעצמו נזק כפול! וזאת הסיבה לכך שלמרות שאנשים רבים מדלגים על ארוחות ולא אוכלים במשך שעות רבות במטרה לחסוך קלוריות, אינם מצליחים לרדת במשקל.
  • איזון התיאבון והכמיהה למתוק - עם הקימה בבוקר, בגופנו באופן טבעי ישנן רמות גבוהות של נוירופפטיד המשדר לגופנו חשק לאכילת פחמימות (הגיוני לאחר שעות הצום בלילה), אם הכמיהה לפחמימות לא תאוזן בארוחת הבוקר, הנוירופפטיד הזה יישאר בשיאו וישדר חשק לאכילת פחממות לכל אורך היום (אגב, גם סטרס מעלה את רמות הנוירופפטיד לעיל). לכן, בניגוד למה שחושבים, ארוחה בבוקר אינה "פותחת את התיאבון" אלא מונעת רעב חזק ופתאומי וכך מקטינה את הסיכוי לאכילה עודפת ובלתי נשלטת של חטיפים בהמשך היום.
  • אנרגיה ומצב רוח טוב - מחקרים הראו כי דילוג על ארוחת בוקר גורם לחסר אנרגיה ולדיכאון.
  • ארוחת הבוקר הנה הארוחה החשובה ביותר ביום, גם לילדים – היא משפרת ריכוז, הצלחה במבחנים, מונעת עייפות, משפרת קואורדינציה ואף מונעת השמנה. נמצא שילדים שלא אכלו ארוחת בוקר,הישגיהם היו נמוכים יותר בלימודים ובמבחני IQ. הם היו פחות מרוכזים ויותר עייפים.

חשוב להדגיש כי אין קשר בין רעב לבין אכילת ארוחת בוקר. יש להתייחס לארוחה החשובה ביותר ביום כתרופה. הקפידו לאכול ארוחת בוקר מידי יום. לוקח לגוף כ-3 שבועות להסתגל להרגל החדש, לאחר מכן ארוחת הבוקר תיהפך להרגל קבוע ולא תוכלו לדלג עליה יותר,כי הגוף יודע מה טוב לו והוא יאותת לכם אם תעבור השעה.

מה צריכה לכלול ארוחת בוקר מאוזנת?

  • מנות של פחמימות מורכבות: הכמות תלויה בצורכי האדם ובמשקלו. דוגמאות למנה אחת של פחמימות מורכבות: פרוסת לחם מלא, 2 קרקר שיפון/מלא, 1/3 כוס ברנפלקס, 2 כפות גרנולה, ½ כוס דייסת קוואקר/אורז.
  • מנה אחת של חלבון: 100 גר' גבינה, 1 ביצה, כ-1/2 קופסת טונה, כוס חלב או גביע יוגורט.
  • מנה אחת של שומן מן הצומח: כף טחינה, כף ממרח אבוקדו או 3,4 אגוזי מלך שלמים.
  • 2 מנות של פירות או ירקות: עגבנייה, מלפפון, תפוח, אגס, חצי אשכולית וכד'.
  • שתייה מומלצת- מיץ טבעי, מים או חליטת צמחים.

מה לא מומלץ לאכול בבוקר?

קפה ועוגה זה לא ארוחת בוקר! כדאי להימנע מלאכול בבוקר פחמימות ריקות וסוכרים פשוטים, כגון: מאפים מקמח לבן, שוקולד, ממתקים, שוקו וכד' - אלה גורמים לרעב גדול במהלך היום, וכן עם אכילתם, עולה בבת אחת רמת הסוכר בדם ומקבלים פרץ אנרגיה מיידי, אך כעבור זמן קצר צונח הסוכר אל מתחת הנורמה ומוביל לתסמינים של רעב, עייפות וחוסר ריכוז. רק ארוחה מאוזנת תורמת לשחרור קבוע של אנרגיה לאורך היום. כמו כן, מומלץ להימנע מאכילה עודפת של שומנים וחלבונים בבוקר. ממחקרים נמצא שאחרונים גם כן מכבידים וגורמים לעייפות.

אם יש לכם הארות, הערות או סתם מילה טובה, היכנסו לצור קשר ושתפו אותנו!