מחשבון קפאין

קפאין (Caffeine) הוא חומר ממריץ הנמצא באופן טבעי בלמעלה מ-60 מיני צמחים בעולם, כגון: פולי קפה, עלי תה, גואראנה, פולי קקאו ועוד. הקפאין עשוי להימצא בעלים, בזרעים, בגרעינים ואף בפירות של הצמחים המכילים אותו. צריכת הקפאין בימינו נובעת בעיקר משתיית קפה (טחון, מפולים או מ>קפסולות), תה, קקאו, שוקולד, משקאות קלים ומשקאות אנרגיה.

הקפאין נחשב לחומר ממריץ המשפר את היכולת השכלית והחשיבה, מקטין את העייפות ואת זמן התגובה. השפעות הנחשבות לחיוביות מאוד בחברה ההישגית והתחרותית של ימינו. עם זאת, צריכה עודפת של קפאין עלולה להיות מסוכנת ולגרום להרעלת קפאין ולתופעות לוואי מסוכנות וחמורות לכלל האוכלוסייה ובפרט לנשים בהריון.

מחשבון הקפאין של גולינגו מאפשר לכל גולש לנטר את כמות הקפאין שהוא צורך ולדעת אם הוא מצוי בטווח הצריכה המומלץ והבריא או שמומלץ לו לצמצם את צריכת הקפאין.

הערה: תכולת הקפאין במשקאות ובמזונות משתנה בין סוגי המשקאות והמאכלים ותלויה בסוג הפולים, תהליכי ההפקה השונים, סוג הטיפול אותו הם עוברים, אופן ההכנה והמיצוי של המשקה/המאכל ועוד. לכן תוצאות המחשבון מהוות הערכה כללית והן בגדר המלצה בלבד.
מומלץ להיוועץ עם גורם רפואי/מקצועי בכל הקשור לתזונה בכלל וצריכת קפאין בפרט.


קפאין (Caffeine) הוא חומר ממריץ הנמצא באופן טבעי בלמעלה מ-60 מיני צמחים בעולם, כגון: פולי קפה, עלי תה, גואראנה, פולי קקאו ועוד. הקפאין עשוי להימצא בעלים, בזרעים, בגרעינים ואף בפירות של הצמחים המכילים אותו.

צריכת הקפאין בימינו נובעת בעיקר משתיית קפה, תה, קקאו, שוקולד, משקאות קלים ומשקאות אנרגיה. עם זאת, חשוב לציין כי יש אף תרופות המכילות אותו. תכולת הקפאין במשקאות ובמזונות משתנה בין הסוגים ותלויה בסוג הפולים, תהליכי ההפקה השונים, סוג הטיפול אותו הם עוברים, אופן ההכנה והמיצוי של המשקה ועוד.

הקפאין נחשב לממריץ המשפר את היכולת השכלית והחשיבה, מקטין את העייפות ואת זמן התגובה. השפעות הנחשבות לחיוביות מאוד בחברה ההישגית והתחרותית של ימינו. בנוסף לכך, קפאין מגביר את קצב ניוד חומצות השומן כמקור אנרגיה במאמצים אירוביים ולכן אנשים רבים המעוניינים להרזות צורכים משקאות המכילים קפאין לפני ביצוע מאמצים אירוביים. עם זאת, חשוב לדעת כי צריכה עודפת של קפאין עלולה להיות מסוכנת ולגרום לתופעות לוואי חמורות ואף להרעלת קפאין.

אם אחד היתרונות של הקפה הוא הקטנת העייפות, החיסרון שלו הוא שהוא מקשה על ההירדמות. בנוסף, צריכת קפה עלולה לגרום לכאבי ראש, לסחרחורות ולעצבנות. קפאין אינו מומלץ לסובלים מלחץ דם גבוה ולנשים בהריון. לאחרונים מומלץ להימנע משתיית קפה או לפחות לצמצם את מספר כוסות הקפה שהם שותים ביום. חשוב לדעת כי חלק מהאנשים רגישים לקפאין. הרגישות מתבטאת בהפרעות שינה, חרדה, עצבנות, הפרעות בעיכול ופעימות לב לא סדירות.

במצבים החמורים עלולה צריכה מוגזמת של קפאין לגרום להרעלת קפאין. הרעלת קפאין היא תסמונת רפואית המתחילה בנדודי שינה, בקוצר נשימה, בהתרגשות ובאי שקט שיכולים להתקדם עד בלבול. בהמשך ייתכנו שינוי במצב ההכרה, התכווצות שרירים, צלצולים באוזניים והזיות. במקביל מופיעים גם השתנה מרובה, דפיקות לב מהירות ,הפרעות קצב ורתיעה מאור (פוטופוביה). במקרים קיצוניים ההרעלה מובילה אף למוות.

לסיכום, צריכת קפאין בצורה מושכלת ומתונה עשויה להיות בעלת יתרונות ברורים. עם זאת, צריכה מוגזמת של קפאין עלולה לגרום לתופעות לוואי חמורות וקשות ולכן מומלץ להיות עם יד על הדופק ולצרוך כמות הנחשבת לבריאה ושאינה מוגזמת.

אם יש לכם הארות, הערות או סתם מילה טובה, היכנסו לצור קשר ושתפו אותנו!