ציפוי חרסינה לשיניים

ציפוי חרסינה לשיניים הוא פתרון אסתטי ונוח עבור מי שרוצה לשפר את מראה השיניים ולהעניק להם צורה וצבע אופטימליים ללא טיפול ארוך ופולשני. במאמר זה נסקור סוגים שונים של ציפויים, ומתי להשתמש בכל ציפוי. ציפוי חרסינה לשיניים
מאת צוות האתר
תאריך פרסום: 30/06/2019

תוכן הענינים

מבוא

המצאת ציפוי השיניים מיוחסת לרופא בשם צ'רלס פינקוס, אשר כבר בשנות השלושים של המאה העשרים מצא פתרון נוח וזמין לשיפור מראה השיניים של הכוכבים ההוליוודיים. בתחילה הציפויים האלו לא היו מאוד עמידים, ולכן לא היה ניתן להשתמש בהם כפתרון קבוע עבור מי שלא היה כוכב... מאז הטכנולוגיה השתפרה לאין שיעור וכיום מדובר בפתרון מוכר וידוע ברפואת השיניים המודרנית.

ציפוי שיניים הוא למעשה שכבה דקה (או עלה) בעובי של עד מילימטר אחד בלבד המודבקת על פני השן על מנת להקנות לה צורה ומראה אופטימליים כמו בחיוך "של מיליון דולר". ציפוי חרסינה דורש השחזה מינימלית של חצי מילימטר עד מילימטר ולא מדובר במעטפת מלאה סביב השן. לפיכך, הפגיעה בשן היא מינימלית והחלק עליו פועל הציפוי הוא החלק שנראה כלפי חוץ.

באילו מקרים ציפוי חרסינה הוא אפקטיבי

במצב שבו השיניים ניזוקו באופן חמור או עברו טיפולים רבים כמו למשל טיפולי שורש, בדרך כלל משתמשים בכתרי חרסינה על מנת לשחזר את צורתן המקורית ולמנוע שברים נוספים.

לעומת זאת, במקרים בהם מצב השיניים הוא טוב יחסית, מספיק להשתמש בציפוי חרסינה בטכנולוגיה הנקראת למינייטס, או בשמה המלא Porcelain Laminate Veneers ("חזיתות חרסינה"). ציפוי חרסינה יכול לשמש לתיקוני צבע מסיבות כאלו ואחרות (הזדקנות, עישון וכו'), יישור קל, טיפול בסדקים, שחיקה או שבר בקצה הלהב של השן.

כיצד מתבצע תהליך הציפוי?

התהליך מתבצע בשלושה שלבים :

  1. תכנון "החיוך" באמצעות סימולציה ממוחשבת ולאחר מכן על פי שיניי המתרפא עצמו באמצעות גירוד שכבה דקה מאוד של ציפוי השן (האימייל). בשלב זה משתתפים רופא השיניים וטכנאי שיניים.
  2. הכנת השיניים והדבקת ציפויים זמניים
  3. הדבקת הציפויים לאחר שהגיעו ממעבדת השיניים

התהליך עצמו חייב להתבצע בצורה דייקנית ביותר על ידי טכנאי השיניים ורופא השיניים. אחרת, לא יושגו התוצאות הרצויות ויהיה קשה יחסית לתקן את המצב.

ציפוי חרסינה לעומת ציפוי מחומר מורכב

עד כה תיארנו את תהליך הציפוי באמצעות חרסינה, אך קיימת גם טכניקה נוספת של ציפוי באמצעות חומר מרוכב (קומפוזיט). בשיטה זו הציפוי מתקשה על גבי השן באמצעות אור מיוחד. שיטה זו מהירה, זולה, וניתן לבצע בה תיקונים, אך היא הרבה פחות אמינה וצבע השן נוטה להשתנות במהרה. לכן, נדרש טיפול חוזר מדי מספר חודשים.

יחד עם זאת, זוהי שיטה מקובלת לתיקון של פגמים קטנים וסגירת רווחים שאינם גדולים בין השיניים.

יתרונות נוספים של ציפוי החרסינה

תהליך ההתאמה האישית של ציפוי החרסינה לכל מטופל הופך את המראה של השן לזהה כמעט לחלוטין לזה של ציפוי השן הטבעי, כך שקשה מאוד להבדיל ביניהם. למרות זאת, הציפוי עצמו עמיד ביותר ושלא כמו הציפוי הטבעי, רגיש הרבה פחות להכתמה עקב שתיית קפה מרובה, תה או עישון. למעשה, גם שיניים שלא ניתן להלבין בקלות נראות הרבה יותר לבנות הודות לציפוי.

אם יש לכם הארות, הערות או סתם מילה טובה, היכנסו לצור קשר ושתפו אותנו!