פילאטיס מזרן ומכשירים ומה ההבדלים ביניהם

בפילאטיס, שיטת האימון מבוססת על חיזוק, הגמשת הגוף והארכת שרירים, ניתן להתאמן בשני אופנים- על גבי מזרון או באמצעות מכשירים ייעודיים לשיטה. מה ההבדל ביניהם ומה עדיף? פילאטיס מזרן ומכשירים ומה ההבדלים ביניהם
מאת צוות האתר
תאריך פרסום: 16/11/2018

תוכן הענינים

מבוא

בפילאטיס, שיטת האימון מבוססת על חיזוק, הגמשת הגוף והארכת שרירים, ניתן להתאמן בשני אופנים- על גבי מזרון או באמצעות מכשירים ייעודיים לשיטה. מה ההבדל ביניהם ומה עדיף?

כמה מילים על פילאטיס

שיטת אימונים זו היא ותיקה מאד. פיתח אותה ג'וזף פילאטיס, יליד גרמניה, בשנות העשרים של המאה העשרים. השיטה משלבת בין גוף, נפש ותודעה ומתמקדת ביחס שבין הנשימה והשליטה על שריר הליבה במרכז הגוף. הפעולה נעשית עם דגש על ייצוב כבסיס לתנועה חופשית.

תחילה שימשה שיטת פילאטיס לשיקום רקדנים שנפצעו אולם התוצאות המוכחות שלה הכו הדים ורבים החלו להתאמן בה. הטכניקה בפילאטיס היא שימת דגש על פיתוח מקסימלי של כוח ונפח שרירים. באימון מגויסות מערכות השרירים לביצוע תנועה, כך שתהיה קלה, יעלה ובריאה יותר. תרגול פילאטיס מאפשר חיזוק והארכת השרירים, איזון הגוף והיציבה, עלייה באנרגיה וכבונוס חיטוב הגוף וצמצום היקפים.

עקרונות שיטת הפילאטיס מבוססים על נשימה, הרפיה, ריכוז, רצף תרגילים שקשורים אחד בשני, שימת דגש על מרכז הגוף, דיוק ושליטה.

פילאטיס מכשירים לעומת מזרן

ראשית זה הזמן להפריך מספר מיתוסים. מאחר וג'וזף פילאטיס פיתח מיטת מכשירים שתתמוך במוגבלי תנועה, נוצרה לפילאטיס מכשירים תדמית של אימונים המשמשים לשיקום ופיזיותרפיה. זאת בעוד המיתוס סביב פילאטיס מזרן הוא כזה שמטרתו עיצוב וחיטוב הגוף.

שתי השיטות, מזרן או מכשירים, פועלות להשגת אותן המטרות, שהן גוף גמיש, מאוזן וחזק. בשתי השיטות מתבצעת עבוד גוף שכוללת את עקרונות פילאטיס, אולם בכל זאת קיימים מספר הבדלים:

פילאטיס מזרןפילאטיס מכשירים
משקל הגוף יוצר את עבודת ההתנגדות קפיצי המכשירים יוצרים את ההתנגדות
נגיש יותר, גם בחדרי כושר למיניהם נמצא רק בסטודיו ייעודי לפילאטיס
מתבסס על סדרה של 34 תרגילים בווריאציות שונות כולל מספר מכשירים, ביניהם מיטת רפורמר, לאדר בארל, קדילק ואחרים, שמספקים יותר מ-500 סוגי תרגילים
מפתח יותר את עבודת המרכז והליבה, בדגש על שרירי הבטן בעזרתם ניתן לעבוד בצורה ממוקדת ומדויקת על קבוצות שרירים שונות מבלי להעמיס על השרירים האחרים.
נעשה לרוב בקבוצות גדולות כך שאין ביקורת ותיקון על ידי מאמן/נת עדיף למתאמנים שיש להם הגבלות תנועתיות מאחר ונעשה בקבוצות קטנות תוך כדי השגחה כמעט צמודה של מאמן/נת
תרגילי ההתנגדות מתבצעים בעזרת אביזרים כמו גומייה, כדור וגליל. נעשה שימוש במכשירים שמספקים למתאמן את ההתנגדות שנדרשת לביצוע יעיל של התרגילים. מצוין לאוסטאופורוזיס
קשה יותר ממוקד יותר
נרכשת הבנת שרירים מלאה מאחר ואין תמיכה או התנגדות של אמצעי עזר מספקים חיבור טוב לשרירי הליבה ומסייעים בריכוז טוב יותר בתרגול
דורש גמישות וכוח רבים ואף דיוק בתנועה מגוון תרגילים אין סופי המאפשר התאמה מקסימאלית למתאמן

מידע נוסף אודות שתי השיטות (באדיבות סטודיו שמים וארץ):

פילאטיס מזרן

פילאטיס מכשירים

לסיכום, אין פה "טוב" ו"רע". מדובר בשיטת אימונים אפקטיבית ביותר, שמביאה לתוצאות הרצויות, בין אם התרגול מתבצע על גבי מזרן ובין אם בשימוש במכשירים.

לאנשים שעברו פציעה, מוגבלים בתנועה, סובלים מאוסטאופורוזיס או זקוקים למיקוד וריכוז בתנועה, מומלץ פילאטיס מכשירים, אולם במשך הזמן, עם שיפור המצב וחיזוק שרירי הליבה, אין מניעה לעבור לפילאטיס מזרן.

בכלל, יש הטוענים שהנוסחה המנצחת היא שילוב של שתי הטכניקות, כדי להשיג תוצאה מיטבית, כזו שתעבוד גם על הריכוז, הדיוק והיכולת לבצע תרגילים ברמות התנגדות שונות. בחלק מהמקומות נוקטים בשיטה זו, וחלקו הראשון של האימון מתבצע על גבי מזרן, בעוד שבחלק השני עובדים על המכשירים. יש הטוענים ששילוב זה מספק למתאמן עבודת גוף מלאה, מגוון רחב מאד של תרגילים, דיוק וחיזוק השרירים בצורה המיטבית.

במה לבחור

למתלבטים, ישנם כמה נתונים שיסייעו לכם לבחור בין פילאטיס מכשירים לפילאטיס מזרן, חלק מהם אובייקטיביים לחלוטין, למשל קירבת המכון לבית, כימיה עם המדריך וכדומה.

במצבים של אוסטאופורוזיס או צורך בשיקום מומלץ לבחור פילאטיס מכשירים המתבצע באימון פרטני או בקבוצות קטנות כך שהמדריך/כה יכולים להשגיח ולדייק יותר ובכך לתקן במידת הצורך.

בכל מקרה מומלץ להתייעץ עם מדריך הפילאטיס, במיוחד כשמדובר בפילאטיס שמטרתו שיקום הגוף לאחר פציעה, בעיה אורתופדית וכדומה.

את התוצאות תראו ותחושו מהר מאד בין אם תבחרו במזרן או במכשירים.

אם יש לכם הארות, הערות או סתם מילה טובה, היכנסו לצור קשר ושתפו אותנו!