סוגי אפיקי השקעה

רבים מקרב הציבור שהינם בעלי הון עצמי פנוי מוצאים עניין בהשקעה בשוק ההון, במטרה ליצור רווחים נוספים מכספם. בשוק זה קיימים אפיקים רבים ושונים להשקעה, ביניהם מניות, קרנות נאמנות, אגרות חוב, חסכון פנסיוני ומט"ח, כאשר לכל מסלול מאפיינים משלו... סוגי אפיקי השקעה
מאת צוות האתר
תאריך פרסום: 24/02/2014

תוכן הענינים

מבוא

רבים מקרב הציבור שהינם בעלי הון עצמי פנוי מוצאים עניין בהשקעה בשוק ההון, במטרה ליצור רווחים נוספים מכספם. בשוק זה קיימים אפיקים רבים ושונים להשקעה, ביניהם מניות, קרנות נאמנות, אגרות חוב, חסכון פנסיוני ומט"ח, כאשר לכל מסלול מאפיינים משלו מבחינת מידת הסיכון והרווח, אופן ההשקעה ותדירותה. לכן, לפני שמבצעים השקעות בשוק ההון חשוב להבין את משמעותם הכללית של האפיקים, ולהתמקד במסלול אחד או שניים המתאימים לצרכי המשקיע, לאורח חייו ולאופיו. היכרות מעמיקה עם אפיק השקעות מסוים תאפשר לזהות הזדמנויות מניבות במקסימום רווח ובסיכון מדוד.

השקעה באגרות חוב

אגרת חוב, או בקיצור אג"ח, הינה שטר חוב כנגד הלוואה שמספק המשקיע לחברה, אשר מחייב את החברה להחזר הכספים בתוספת ריבית ו/או הצמדה במועד פירעון שנקבע מראש. מידת הסיכון של ההשקעה משתנה בהתאם לסוג אגרות החוב הנבחר. כך לדוגמא, אג"ח ממשלתי נחשב לאפיק סולידי ובטוח יותר מאג"ח קונצרני, ובדרך כלל אג"ח ארוך טווח נחשב לבעל רמת סיכון גבוהה יותר. כמו כן, מדרג הסיכון של החברה יקבע את יכולותיה לעמוד במחויבותה.

השקעה במניות

השקעה במניות משמעה רכישת חלק בחברה, ולמעשה מדובר בשותפות המעניקה דיבידנדים מרווחיה, מאפשרת להצביע בהחלטות של בעלי המניות ולהשפיע על אופן פעילות החברה. בתוך כך, ערך המניה מושפע מהצלחתה של החברה וממצב המשק. אפיק השקעה זה נחשב לבעל רמת סיכון גבוהה לצד אפשרות לתשואות גבוהות, ומתאים בעיקר עבור משקיעים לטווח ארוך בעלי ידע ומיומנות רבה בתחום.

השקעות בתעודות סל

השקעות בתעודות סל נסחרות כמו כל נייר ערך אחר, ומייחדת אותן העובדה שהן עוקבת אחר מדד מסוים, כמו מדד ת"א 25. אפיק זה מאפשר פיזור של השקעות תוך רכישת כל המניות עבור מדד מסוים, בעוד שהבחירה בו חוסכת את הצורך לרכוש בנפרד מניות, וכרוכה בהשקעת זמן מועט יחסית לצורך ניהול. יש לציין כי תעודות סל נחשבות לבעלות רמת סיכון גבוהה, אך כאמור מאפשרת ניהול נכון של סיכונים עקב הפיזור הרב.

השקעה בקרנות נאמנות

קרן נאמנות הינה אפיק השקעה בתיק השקעות משותף של ניירות ערך, אשר מנוהל על ידי חברות פיננסיות לניהול קרנות. השקעה באפיק זה אינה דורשת מהמשקיע לנהל את כספיו, ולרוב מאופיינת בפיזור רחב של השקעות המצמצם את מידת הסיכון הכרוכה בהן. קיימים סיווגים שונים של קרנות נאמנות ומספר סוגים של מדיניות השקעות, כגון השקעה במט"ח, קרן שקלית, קרן אג"ח וקרן מניות.

השקעה באופציה

אופציה הינה נייר ערך אשר המחזיק בו יכול אם ירצה להמירו לנכס אחר, כמו מניה או אג"ח. זאת למשך תקופה ומחיר קבועים ומוגדרים, שלאחריה האופציה הינה חסרת ערך. חשוב לדעת כי אפיק זה נחשב לבעל רמת סיכון מהגבוהות ביותר, במיוחד עבור אופציות קצרות טווח. לכן, ההשקעה בו דורשת ניסיון רב בתחום ההשקעות והבנה מעמיקה שלו.

אם יש לכם הארות, הערות או סתם מילה טובה, היכנסו לצור קשר ושתפו אותנו!