מדריך לבחירת פרקטים לבית

פרקטים הפכו להיות הבחירה העיצובית המועדפת בשנים האחרונות, ולא בכדי - הם מגיעים במגוון של צבעים ודוגמאות, הם נעימים לדריכה ברגליים יחפות, טווח המחירים הרחב שלהם מאפשר להם להשתלב בכל תקציב שיפוץ, והם מתאימים גם למי שרוצה את הרצפה שלו כרקע וגם למי שרוצה לתת לה מקום של כבוד בתהליך העיצוב. מדריך לבחירת פרקטים לבית
מאת צוות האתר
תאריך פרסום: 24/02/2018

תוכן הענינים

מבוא

פרקטים הפכו להיות הבחירה העיצובית המועדפת בשנים האחרונות, ולא בכדי - הם מגיעים במגוון של צבעים ודוגמאות, הם נעימים לדריכה ברגליים יחפות, טווח המחירים הרחב שלהם מאפשר להם להשתלב בכל תקציב שיפוץ, והם מתאימים גם למי שרוצה את הרצפה שלו כרקע וגם למי שרוצה לתת לה מקום של כבוד בתהליך העיצוב. בשל הביקוש הרב לפרקטים, נכנסו לשוק פרקטים זולים שעלולים להפוך את הרכישה ללא משתלמת. במדריך זה נסביר כיצד לבחור נכון פרקט לבית או למשרד ומה חשוב לדעת כאשר ניגשים לרכוש אותו, מה ההבדל בין סוגים שונים של פרקטים ואיך לטפל בפרקטים לאחר הרכישה?

מה האפשרויות שעומדות בפניכם?

אם החלטתם על פרקטים כאמצעי לחיפוי הבית, השלב הבא בתהליך הוא בחירת סוג הפרקט. ההבדלים בין הסוגים מתבטאים בפרמטרים רבים, החל מההבדל בשימוש בחומר טבעי או לא, שיטות הריצוף בהן ניתן להניח אותו, וכלה כמובן בהבדלי המחיר ביניהם. אז מה בעצם קיים בשוק?

פרקט למינציה - זהו הפרקט הנפוץ והנמכר ביותר. פרקט זה נקרא גם פרקט סינטטי, בהיותו עשוי מלוחות דחוסים של שבבי עץ המודבקים זה לזה, ומעליהם הדפס דוגמת עץ וחומר מגן. למעשה, כיום ניתן למצוא פרקט למינציה בעל מרקם המקשה עד מאד להבחין בינו לבין פרקט עץ טבעי, עבור מי שאינו בעל מקצוע בתחום. איכותו של הפרקט משתנה בהתאם לחומר ממנו עשויים הלוחות, מקדם השחיקה שלהם, איכות ההדפסה של הדוגמא ועוביו של הפרקט.

פרקט עץ גושני - זהו פרקט העץ הקלאסי, שבו כל יחידה נחתכת ומעוצבת מתוך העץ הטבעי, קרי, גוש עץ מלא ולא שכבות עץ. פרקט זה נחשב ליוקרתי יותר ומחירו יקר בהתאם. לוחותיו של פרקט זה מגיעים לעובי של כ - 20 מ"מ ומאפשרים חידוש באמצעות שיוף וליטוש במהלך השנים, על מנת לחדש את מראהו.

פרקט עץ רב שכבתי - זהו פרקט עץ הכולל מספר שכבות עץ המודבקות זו על זו לעובי של כ - 20 מ"מ, כאשר העץ הנבחר נמצא בשכבה העליונה ומצופה בשכבת מגן. גם פרקט זה ניתן לחידוש באמצעות ליטוש, אך היתרון היחסי שלו נמצא במחירו הזול ביחס לפרקט גושני ובאפשרות להניח אותו ללא שימוש בדבק בשיטת "הנחה צפה".

פרקט שעם - הטרנד החם בעולם הפרקטים. זהו פרקט אקולוגי העשוי מקליפת עץ אלון השעם. פרקט זה נחשב לידידותי למשתמש הן מבחינת התקנה והן מבחינת תחזוקה, והוא נחשב לבעל יתרונות בריאותיים רבים, ותכונות של בידוד אקוסטי ותרמי מרשימות.

מה באמת חשוב כשבוחרים פרקט לבית?

התאמה לאזור ההתקנה: אחד הפרמטרים החשובים ביותר בבחירת פרקטים לבית הוא ההתאמה שלהם לאזור ההתקנה ולמאפיינים שלכם: כך למשל, פרקט מעץ או פרקט למינציה לא יתאימו לאזורים רטובים כגון חדרי מקלחת, שכן רטיבות עלולה לגרום להם להתנפח.

אם יש לכם בעלי חיים, ייתכן שתעדיפו פרקט למינציה שעמיד יותר לשריטות מאשר פרקט עץ, ואם יש לכם בעיות שינה, אולי תעדיפו דווקא פרקט שעם שמבודד אקוסטית מצוין, ויקטין את הסיכוי שלכם להתעורר כשמישהו הולך לשירותים באמצע הלילה.

עמידות לשחיקה: פרמטר חשוב נוסף הוא העמידות של הפרקט. כפי שציינו, ההבדל בין הפרקטים מתבטא בעובי ובמקדמי השחיקה שלהם. דרגות השחיקה של פרקטים מדורגות בין ac1-5, כאשר בארץ נמכרים בעיקר דרגות 3-5. ההמלצה היא לקנות מקדם שחיקה 4 לפחות עבור מגורים פרטיים. ניתן למצוא פרקטים לבית בטווח ממוצע שנע בין 6 מ"מ ל- 12 מ"מ, כאשר ההמלצה עבור פרקט לבית היא עובי של 8 מ"מ.

אם בוחרים פרקט למינציה, מומלץ לבחור פרקט שבבסיסו לוח HDF הנחשב לאיכותי ולעמיד מביניהם. חשוב גם לבחור בפרקט שיש עליו אחריות יצרן ל-15 שנים ולוודא כי מקבלים אחריות על ההתקנה במקרה ובוחרים בהתקנה.

עלויות נלוות: עלויות הפרקט לא מסתכמות במחירי הפרקט עצמו. על מנת להפיק את המקסימום מרצפת פרקט, חובה להוסיף תשתית שמטרתה לספק בידוד מרעשים ולמנוע את היפרדות הלוחות. בדרך כלל מתקינים את הספוג כתשתית לפרקט, אולם תשתית שעם עדיפה בהחלט שכן לשעם יש בידוד אקוסטי ותרמי טוב יותר מהספוג.

קיימות שיטות התקנה שונות המתאימות לאזורים שונים בבית ולצרכים השונים ולכן מומלץ להתייעץ עם מומחים בטרם מתקינים את הפרקט. חשוב לקחת בחשבון גם את עלויות הפנלים, הספים והדבק.

שיקול נוסף שיש לתת עליו את הדעת בעת בחירת פרקט, הוא עלויות ההתקנה. בעוד שניתן להתקין פרקט למינציה או פרקט שעם באופן עצמאי ולחסוך את עלויות ההתקנה, התקנה של פרקט עץ מחייבת התקנה על ידי איש מקצוע.  

טיפול בפרקטים לאחר הרכישה:

פרקטים ומים לא מסתדרים יחדיו, ולכן חשוב למנוע מצבורי מים ולחות על הפרקט ולהמנע משטיפתם בכמויות גדולות של מים. ניקוי פרקט מתבצע על ידי טאטוא או שאיבה.

כמו כן קיימים חומרי ניקוי ייעודיים לפרקט המאפשרים לשמר את הברק של שכבת המגן, ומאפשרים לנקותו באמצעות העברת מטלית לחה על פניו.  

רצוי לשמור על הפרקט מפני שריטות, ולכן במידת האפשר להדביק על תחתיות הרהיטים מגנים העשויים מלבד או מסיליקון.    

אם יש לכם הארות, הערות או סתם מילה טובה, היכנסו לצור קשר ושתפו אותנו!