ייעוץ משכנתא

בבואנו לרכוש דירה חדשה, במקרים רבים אין ברשותנו הון עצמי מספק על מנת לשלם את מלוא העלות בזמן העסקה. הדרך הנפוצה ביותר לשלם את יתרת המחיר היא משכנתא. הבעיה היא, שברוב המקרים, אין לנו כרוכשים את הידע המספק על מנת לקחת משכנתא שתהלום את מצבינו הכלכלי הנוכחי והעתידי. כאן נכנס לתמונה ייעוץ משכנתא... ייעוץ משכנתא
מאת: אדיר עיני.
תאריך פרסום: 28/01/2014

תוכן הענינים

מבוא

בבואנו לרכוש דירה חדשה, במקרים רבים אין ברשותנו הון עצמי מספק על מנת לשלם את מלוא העלות בזמן העסקה. הדרך הנפוצה ביותר לשלם את יתרת המחיר היא משכנתא. הבעיה היא, שברוב המקרים, אין לנו כרוכשים את הידע המספק על מנת לקחת משכנתא שתהלום את מצבינו הכלכלי הנוכחי והעתידי. כאן נכנס לתמונה ייעוץ משכנתא.

ייעוץ משכנתא מתבצע על ידי מומחה שהינו בעל מקצוע בתחום המימון. מומחה זה הינו בעל היכרות עמוקה של תחום מימון המשכנתאות, ולמעשה משמש בא כח עבור רוכש הנכס (שכאמור, אין לו את הידע הנדרש) בכל נושא סקר השוק, משא ומתן על תנאי המשכנתא (ריביות, תקופה, הרכב המשכנתא...) מול הבנקים.

אילו שירותים מספק יועץ משכנתא?

  • התאמה של הרכב המשכנתא לאופי הלקוח (לדוגמה, לקוח שאינו אוהב סיכונים, יעדיף כמה שיותר גורמים קבועים לאורך תקופת המשכנתא).
  • התאמה של גובה התשלום החודשי ליכולתו הכלכלית של הלקוח לאורך זמן (כלומר, שהלקוח יוכל לעמוד בתשלומי המשכנתא גם שנים לאחר לקיחתה, ולא רק בטווח הקצר).
  • בניית מספר מסלולי משכנתא עבור הלקוח.
  • משא ומתן עם הבנקים.
  • עריכת מכרז בין הבנקים עבור תנאי המשכנתא הטובים ביותר.
  • טיפול ומעקב אחרי המשכנתא, גם לאחר לקיחתה, על מנת לבצע מחזור כאשר משתלם.

במה חוסך ייעוץ משכנתא, ובכמה כסף זה מתבטא?

לשאלה, כמה כסף חוסך יועץ משכנתא אין תשובה חד משמעית, אך דבר אחד בטוח: הרבה, הרבה מאוד... החיסכון הנגרם עקב ייעוץ משכנתא מורכב מהגורמים הבאים:

  • חסכון בימי עבודה וכאב ראש – במקום שהלקוח יצטרך לכתת רגליו לבנקים רבים בימים רבים, עושה זאת היועץ במקומו. החיסכון הכספי כאן מתבטא ברמת ההכנסה של הלקוח. ככל שהכנסתו גבוהה יותר, הרי שהחיסכון גדול יותר.
  • ריביות יותר נמוכות – היועץ מייצג לקוחות רבים מול הבנקים, ולכן מקבל ריביות טובות יותר מאשר לקוח שניגש עצמאית לבנק. החיסכון תלוי בריבית עצמה, בתמהיל ובתקופה.
  • תמהיל משכנתא אופטימלי – בניה של תמהיל חכם מבחינת תקופות ומסלולים יכול לחסוך עשרות אלפי שקלים.
  • מחזור משכנתא – מחזור משכנתא בזמן הנכון יכול לחסוך עשרות אלפי שקלים נוספים.

החיסכון במשכנתא תלוי בגורמים רבים, אך בדרך כלל נע סביב מספר עשרות אלפי שקלים ויכול להגיע אף למאות אלפי שקלים.

סיכום

לקיחת משכנתא הינה מהלך כלכלי כבד ומורכב. השפעות המהלך הינן לטווח של עשרות שנים. אנו ממליצים בכל תוקף לפנות לגורם אובייקטיבי שייצג את האינטרסים שלך מול הבנק, וידאג לצרכים שלך בתור לקוח.

זכור – עבור רכב משומש בשווי 40 אלף ₪ היית פונה למכון שיבדוק אם הכל תקין. מה לגבי דירה בשווי מעל מליון ₪?

אם יש לכם הארות, הערות או סתם מילה טובה, היכנסו לצור קשר ושתפו אותנו!