טיפים של תזונה לחולי פסוריאזיס

פסוריאזיס (ספחת) היא מחלת עור אוטואימונית כרונית בה תאי העור מתחלפים בקצב מוגבר, דבר הגורם לקשקשת עורית בצבע אדום-סגול. במאמר זה נסקור מספר טיפים תזונתיים להקלת התסמינים של מחלת הפסוריאזיס. טיפים של תזונה לחולי פסוריאזיס
מאת: עמי עיני.
תאריך פרסום: 01/02/2015

תוכן הענינים

פסוריאזיס (ספחת) היא מחלת עור אוטואימונית כרונית בה תאי העור מתחלפים בקצב מוגבר, דבר הגורם לקשקשת עורית בצבע אדום-סגול.

עבור חלק מחולי הפסוריאזיס, אכילה של מאכלים מסוימים עלולה לעורר התפרצות של המחלה. חשוב לציין כי עדין אין תפריט תזונה מיוחד לחולי פסוריאזיס. עם זאת, ניתן לומר כי תזונה בריאה, בה מתמקדים באכילה של מאכלים מסוימים ונמנעים מלאכול מאכלים אחרים, עשויה לצמצם את התפרצויות של המחלה ו/או את עוצמתן. בשילוב עם שימוש בצמחי מרפא, משחות על בסיס טבעי ואקופונקטורה (דיקור), ניתן במקרים רבים להביא להקלה והורדת מינון השימוש במשחות סטרואידיות.

להלן מספר המלצות בנושא:

מוצרי חלב

פסוריאזיס היא מחלה דלקתית, לכן סביר להניח כי תפריט תזונה אנטי דלקתי עשוי לסייע בהקלה על הסימפטומים של המחלה. אחת מקבוצות המזון שמקושרת בד"כ עם תהליכים דלקתיים היא מוצרי חלב עתירי שומן. השתדלו לצמצם את צריכת החלב המלא (3% שומן ויותר) ואת צריכת הגבינות עתירות השומן שאתם צורכים ובמקומם תעברו למוצרי החלב דלי השומן. גם אם זה לא ישפר את מצב הפסוריאזיס שלכם, הדבר יהיה טוב יותר עבור בריאות הלב שלכם, וכידוע, חולי פסוריאזיס הם בסיכון גבוה למחלות לב ולכלי דם.

בשרים עתירי שומן

בדומה למוצרי חלב, גם בשרים עתירי שומן עלולים לגרום לתהליכים דלקתיים ותפריט תזונה אנטי דלקתי עשוי לסייע בהקלה על הסימפטומים של המחלה. עם זאת, למרות שלא בטוח כי בשרים עתירי שומן מחריפים את הפסוריאזיס, הם עלולים להגדיל את הסיכון למחלות לב וכאמור, חולי פסוריאזיס הם בסיכון גבוה למחלות לב ולכלי דם. לכן, כאשר אתם רוצים לאכול בשר, מוטב יהיה אם תאכלו נתחים "רזים".

דגים ומוצרי מזון עתירי אומגה 3

המחקר המדעי הוכיח כי חומצות שומן מסוג אומגה 3 עשויות לצמצם תהליכים דלקתיים. בנוסף לכך, מומלץ לכלל האוכלוסייה לאכול דגים, כגון: טונה, מקרל, סלמון, הרינג לפחות פעמיים בשבוע כהגנה ממחלות לב. מאחר וחולי פסוריאזיס הם בסיכון מוגבר למחלות לב, מומלץ כי גם הם יאמצו תפריט תזונה עשיר באומגה 3. עם זאת, חשוב לציין כי לא נמצאו מחקרים מדעיים שהוכיחו כי שמן דגים טוב לחולי פסוריאזיס. אלכוהול

אלכוהול

רבים מחולי הפסוריאזיס מעידים כי כאשר הם שותים הרבה אלכוהול הדבר מחריף את תסמיני הפסוריאזיס שלהם. למרות שאין לעניין ביסוס מדעי, מומלץ כי תבדקו אם צמצום צריכת האלכוהול מקל על הסימפטומים של הפסוריאזיס אצלכם. התיאוריה היא שאלכוהול מרחיב את כלי הדם, דבר שמעניק לתאי הדם הלבנים ולחומרים נוספים גישה מהירה יותר לעור וכתוצאה מכך לתגובה דלקתית הגורמת להתפרצות של הפסוריאזיס. יתכן והאלכוהול גם מייבש את הגוף בכלל ואת העור בפרט ולכן הוא מחריף את הסימפטומים של הפסוריאזיס.

ויטמינים A ו-D

פירות וירקות המספקים לגוף ויטמין A מסייעים לשמור על עור בריא. מקורות טובים לוויטמין A הם: מלון, גזר, מנגו, עגבניות ואבטיח. ויטמין D, שהגוף מייצר באמצעות חשיפה לשמש, עשוי להועיל בטיפול בפסוריאזיס. ניתן לקבל את הכמות היומית של ויטמין D ע"י חשיפה של 10-15 דקות לאור השמש.

מזונות המכילים גלוטן ושמרים

הקשר בין פסוריאזיס לאי סבילות לגלוטן אינה מובנת לחלוטין, אך חלק מהחוקרים בתחום סוברים כי חולי ציליאק, הרגישים לגלוטן (חלבון הנמצא בחיטה, שיפון ושעורה), עלולים להיות בסיכון מוגבר לפסוריאזיס. לאנשים אלו, תפריט תזונה נטול גלוטן עשוי להקל על הסימפטומים של פסוריאזיס. עם זאת, עבור שאר האנשים, לא ברור הקשר בין תזונה נטולת גלוטן לבין פסוריאזיס.

חלק מחולי הפסוריאזיס חשים כי גם לשמרים יש תפקיד בהחרפת הסימפטומים של פסוריאזיס. גם במקרה זה, אין מחקרים מדעיים שמאששים זאת, אך תמיד ניתן להוריד את השמרים מהתפריט לתקופה מסוימת ולראות אם במקרה שלכם זה עוזר.

עשבי מרפא ותבלינים

חלק מחולי הפסוריאזיס מדווחים כי עורם מגיב טוב לעשבי מרפא ולתבלינים שתפקידם לחזק את המערכת החיסונית של הגוף ולצמצם את התהליכים הדלקתיים. למרות שאין אישוש מדעי לעניין, חלק מחולי הפסוריאזיס מדווחים על הקלה בסימפטומים כתוצאה משימוש בשמן נר הלילה (evening primrose oil), בגדילן מצוי (milk thistle) ובשמן אורגנו (oregano oil). מספר חולי פסוריאזיס משתמשים גם בכורכום, אך המחקר המדעי לא הוכיח כי מדובר בטיפול אפקטיבי.

מזונות עשירים בנוגדי חמצון

חולה פסוריאזיס צריך לאכול מזונות עשירים בנוגדי חמצון. נוגדי חמצון הם חומרים המגנים על הגוף מפני מחלות לב וסרטן. מקורות טובים לנוגדי חמצון הם פירות, ירקות, אגוזים ודגנים מלאים. גם במקרה זה אכילת נוגדי החמצון לא תשפר בהכרח את הפסוריאזיס אך הם אכילתם חשובה לשם הגנה על הגוף מפני מחלות לב וסרטן, שחולי פסוריאזיס נמצאים בסיכון מוגבר לסבול מהם.

סיכום

ניכר כי תזונה נכונה עשויה לסייע להקל על הסימפטומים לפסוריאזיס ולהקטין את הסיכון של חולי הפסוריאזיס למחלות לב ולסרטן. עם זאת, חשוב לציין כי לא מומלץ לחולי פסוריאזיס לאמץ דיאטת כאסח. דיאטת כאסח עלולה לגרום לחסר בחומרי תזונה הנחוצים לגוף והדבר עלול להחמיר את המחלה. לכן מומלץ כי תתייעצו עם הרופא שלכם לפני שתערכו שינוי בתפריט התזונה שלכם. תפריט התזונה הטוב ביותר עבורכם הוא תפריט תזונה דל בשומן ועשיר בירקות, בפירות ובדגנים מלאים.

אם יש לכם הארות, הערות או סתם מילה טובה, היכנסו לצור קשר ושתפו אותנו!