טיפים מעשיים לקריאת שפת גוף

שואלים את עצמכם למה ראיון העבודה שלכם לא צלח? מתקשים לפענח מי האדם שעומד מולכם? קריאת שפת גוף תוכל לסייע לכם לפענח ולהבין טוב יותר מי האדם שלפניכם, מה כוונותיו ועוד כמה מאפיינים חשובים שיוכלו לסייע לכם להתנהל טוב יותר במישור האישי, החברתי והמקצועי. טיפים מעשיים לקריאת שפת גוף
מאת צוות האתר
תאריך פרסום: 14/05/2019

תוכן הענינים

לזהות סימנים מקדימים בשפת הגוף

כמה פעמים יצא לכם לשאול את עצמכם "למה לא פעלתי אחרת? למה לא עניתי תשובה אחרת?", או שאלת השאלות "על מה חושב האדם שמולי"? אם היינו יודעים את התשובות האלו, היינו, פעמים רבות, מתנהלים אחרת ואולי לא מחמיצים הזדמנויות, כמו עבודה נחשקת, בת זוג, או עסקה טובה. הכל טמון בשפת הגוף. ואם נדע לפרש אותה, נדע לכוון את התגובות שלנו ביתר דיוק. וכדי להבין את השפה הזו ולדעת לפרש את הסימנים שלה, צריך פשוט ללמוד אותה, למשל בהכשרות NLP שונות או לחלופין בקורסים ייעודיים לקריאת שפת גוף.

אם נהיה מרוכזים לקרוא את הסימנים של הצד השני, הדבר יקל עלינו מאד בתהליך בו אנו מצויים. כך לדוגמה, באמצעות שיטת NLP ניתן ללמוד ולהבין מהם הכלים היעילים והמועילים שיסייעו לנו לקרוא את שפת הגוף של מי שמולנו ולפעול לפיה, כאשר תרגול קצר, ובעיקר ריכוז ומודעות למה שנעשה מולנו, יביא אותנו להגשמת היעדים והמטרות שלנו.

למשל, אם אדם יושב מולנו ולפתע עובר מתנוחה נינוחה לישיבה חסרת מנוחה, משמעות הדבר היא שלא נוח לו, מסיבה כזו או אחרת. יכול להיות שמשהו בשיחה הלחיץ אותו או גרם לו חוסר נוחות. ועכשיו כשאנחנו יודעים זאת, נוכל לנתב את השיחה לפסים מרגיעים יותר. אדם שבאמצע שיחה משלב לפתע את זרועותיו, יוצר מעין מחיצה בינו לבינכם. התפקיד שלכם, כדי להשיג את מטרותיכם, היא לשבור את המחיצה הזו. אותו הדבר לגבי אדם שנשען אחור בכסאו ויוצר חוסר מעורבות רגשית, לעומת אדם שנוטה קדימה, סימן לגילוי עניין ומעורבות.

חשוב לדעת: ההיסטוריה של שפת הגוף

ניתוח והבנת שפת גוף היא דרך מקובלת שנעשה בה שימוש שכיח במספר תחומי חיים. למשל, בפוליטיקה, מקובל לנתח את שפת הגוף של המתמודד לתפקיד פוליטי ולהסיק מכך על כוונותיו, אמינותו והדרך בה הוא מתייחס לשאלות נוקבות, הכריזמה שלו, היכולת שלו לעמוד מול קהל, ועוד. פעמים רבות נעשה ניתוח שפת גוף גם בראיונות עבודה לתפקידים רגישים ומורכבים, שם נדרשות תכונות אופי מסוימות, כמו יכולת לעמוד במצבי לחץ, יושרה פנימית, נאמנות וכדומה. מומחים לקריאת שפת גוף ינתחו את תגובות הגוף של המועמד לתפקיד ויבדקו את התאמתו למשרה.

לפי האסכולה המדעית, שפת גוף משמשת כאמצעי להחצין תהליכים נפשיים. היא יכולה להיות מודעת, אינסטינקטיבית, או לחילופין, תהליך שאינו מודע ואינו רצוני, שרק אדם שיש לו הבנה ומודעות לשפת הגוף, יוכל לזהות אותה אצל האדם שמולו. לרוב, ועל פי מחקרים שנעשו בתחום זה, נמצא כי שפת גוף היא סוג של תקשורת בלתי רצונית ובלתי מודעת, וקיימת בכל מפגש אנושי בין שני אנשים, או יותר.

שפת הגוף מחצינה את מצב הרוח בו מצוי האדם, למשל, תיפוף מהיר עם הרגל על הרצפה או עם היד על השולחן, או הברך, יעידו על תחושת לחץ. אותו הדבר לגבי משחק עם אצבעות הידיים, או כסיסת ציפורניים. לרוב, הבעות אלו אינן רצוניות ואף נעשות שלא במודע.

ניתן ללמוד לא רק על מצבי רוח באמצעות שפת גוף, אלא גם על תכונות אופי. למשל, כשהמבט איננו ממוקד מעיד הדבר על אדם שדעתו פזורה, הליכה מהירה וקצבית תעיד על נחישות, בעוד שהליכה עם כתפיים שמוטות ומבט למטה תעיד על דימוי עצמי נמוך.

שיטת NLP ככלי לשימוש בשפת הגוף שלכם

כאמור, שיטת NLP מלמדת כיצד לקרוא ולפרש שפת גוף. הנחת היסוד של השיטה היא שברגע שתצליחו לדעת איך לפרש שפת גוף, תוכלו להשתמש בה גם עבור עצמכם, באופן מודע ומכוון. למשל, אם יש לכם נטייה להשפיל מבט בעת שיחה, עם מעט תרגול ומודעות תקפידו להישיר מבט אל בן השיחה שלכם, דבר שמשדר ריכוז ואמינות. הבנת שפת גוף אם כך, פועלת בשני הצדדים, בהבנת הצד השני וביכולת שלכם לחזק תכונות כמו כריזמה, יכולות שכנוע, היכולת לרגש וכדומה.

קורס NLP יסייע לכם באמצעות שיטות ודרכים מועילות להבין שפת גוף ואף לפעול לפיה, במטרה לקדם את היעדים שלכם. אתם תמצאו שעם מעט מודעות למה שמתרחש ממש מולכם, והבנת סימנים שונים בגוף האדם עימו אתם באינטראקציה, תהיה לכם הבנה טובה יותר על המתחולל בראשו. כאמור, הקורס מסייע להבין את שפת הגוף אולם גם לדעת מה לעשות במקרים בהם שפת הגוף משדרת לנו לחץ, עצבנות, חוסר סבלנות וכדומה.

אם יש לכם הארות, הערות או סתם מילה טובה, היכנסו לצור קשר ושתפו אותנו!