טיפול טבעי בסוכרת

על פי נתוני משרד הבריאות, יותר מחצי מיליון ישראליים סובלים מסוכרת, מחלה שמוגדרת כסיבת המוות הרביעית בשכיחותה בארץ. זוהי מחלה שמתבטאת בריכוזי עודפים גבוהים של סוכר (גלוקוז) בדם, וניתן לחלק אותה לשלושה סוגים עיקריים טיפול טבעי בסוכרת
מאת צוות האתר
תאריך פרסום: 02/10/2018

תוכן הענינים

מבוא

על פי נתוני משרד הבריאות, יותר מחצי מיליון ישראליים סובלים מסוכרת, מחלה שמוגדרת כסיבת המוות הרביעית בשכיחותה בארץ. זוהי מחלה שמתבטאת בריכוזי עודפים גבוהים של סוכר (גלוקוז) בדם, וניתן לחלק אותה לשלושה סוגים עיקריים:

סוכרת מסוג 1 או בשמה השני "סוכרת נעורים", מתבטאת בחוסר באינסולין בגוף בשל הרס תאים מפרישי אינסולין בבלוטת הלבלב. במחלה זו, מערכת החיסון למעשה תוקפת את התאים שמייצרים אינסולין והגורמים לכך הם בדרך כלל תורשתיים. גם מחסור בוויטמין D בינקות, אלרגיה לחלב פרה ומחלות נגיפיות עלולות לגרום להתפתחות המחלה בקרב ילדים.

סוכרת מסוג 2 היא מחלה שאינה תלויה באינסולין. במחלה זו, הלבלב מייצר אינסולין, אך הוא אינו מצליח להתחבר לקולטן במעטפת התאים ולכן אינו מסוגל להחדיר את הגלוקוז לתאי הגוף. מצב זה נקרא "תנגודת אינסולין" והוא מושפע גם מגורמים סביבתיים כמו משקל עודף, היעדר פעילות גופנית, לחץ דם גבוה ומתח נפשי.

סוכרת היריון – מצב זה מתפתח בדרך כלל בין השבוע ה-24 ל-28 בהיריון ושיאו מורגש בדרך כלל בשליש השלישי. סוכרת היריון מתפתחת בעקבות הפרשת הורמונים מהשלייה, שיוצרים תנגודת זמנית לאינסולין. היא עלולה לגרום לעובר לגדול מהר מדי. מחלה זו היא בדרך כלל זמנית, אך במקרים מסוימים היא עלולה להתפתח לסוכרת מסוג 2.

לא להתעלם מנורות האזהרה - מה הם הסימנים לסוכרת?

אבחון מוקדם חיוני לצורך התאמת טיפול בסוכרת שישפר את אורח חיי החולה. אם אתם חשים אפילו באחד מהתסמינים האלו, חשוב לפנות לרופא כדי לברר את מצבכם הרפואי:

השתנה תכופה – כתוצאה מכך שהכליות עושות מאמצים חריגים כדי לפנות את עודפי הגלוקוז מהדם.

צמא ויובש בפה – כמו ההשתנה המרובה, גם תחושות אלו נגרמות כתוצאה מפעילות מאומצת של הכליות לפינוי הסוכר.

רעב וירידה במשקל – אם אין שינוי בהרגלי האכילה שלכם אבל אתם בכל זאת מרגישים רעבים יותר, ייתכן שהגוף מאותת על ידי מנגנון הרעב להכניס עוד מאכלים עתירי פחמימות (סוכרים) מכיוון שהגלוקוז שמופק מהם לא נספג כשורה בתאים.

עייפות – הסוכר הוא למעשה חומר הגלם שמספק לגוף את האנרגיה הדרושה לו. אם הגלוקוז לא נקשר לתאים בגוף, אלא נשאר במחזור הדם, זה עלול להתבטא בעייפות ובאנרגיות ירודות.

עקצוץ בעור או באיברי המין – זרימת דם לקויה עלולה לגרום לתחושת העקצוץ, כמו גם להחלמה איטית יותר של חתכים ופציעות בעור.

הפרעה תחושתית בגפיים – המחלה עלולה לגרום גם לנימול, להירדמות הרגליים והידיים וכן לכאבים. זאת בשל זרימת דם לקויה שגורמת לשיבושים במערכת העצבים.

טרום סוכרת: זמן קריטי לפעולה

על פי ההערכות בישראל, כחצי מיליון אנשים סובלים ממצב שנקרא "טרום סוכרת", מצב שבו המחלה עדיין לא התפתחה, אך רמות הסוכר בדם כבר נמצאות מעבר לרף התקין. לאנשים אלו יש סיכוי של עשרה אחוזים להפוך סוכרתיים בטווח של שנה ושל 74 אחוזים לחלות בהמשך החיים. לכן, אם אתם סובלים מעודף משקל, או אם יש לכם סוכרת במשפחה, חשוב להיוועץ עם רופא ולבדוק האם אתם עלולים לסבול מהמחלה בעצמכם.

החדשות הטובות הן שאם אובחנתם עם טרום סוכרת, שינוי אורח החיים ואימוץ הרגלים בריאים יכולים להרחיק את התפרצות המחלה או אף למנוע לחלוטין את הופעתה. כדי לעשות זאת מומלץ לאמץ תפריט מאוזן יותר, להרבות בפעילות גופנית ולסגל הרגלים בריאים. רבים מתקשים לעשות שינוי כזה בעצמם ולכן מומלץ לפנות לגורם מוסמך שיספק ליווי, תמיכה ותוכנית פעולה אפקטיבית שתוכלו לעמוד בה.

איזון רמות סוכר - איך מטפלים במחלת הסוכרת?

בטיפול בסוכרת אין תחליף כמובן לתרופות ולבדיקות תקופתיות לניטור המצב הרפואי. עם זאת, כדי לנהל בצורה טובה יותר את המחלה, חשוב לסגל גם הרגלים חיוביים שישפרו את היכולת של הגוף להתמודד עם הסוכרת, יפחיתו את התסמינים השליליים ויבטיחו שאיכות חייכם לא תיפגע כתוצאה מהמחלה. כך תעשו זאת:

תזונה נכונה לחולי סוכרת – לכל אדם יש צרכים תזונתיים שונים ולכן עדיף להיעזר במומחה שיגבש בעבורכם תפריט שמתאים למבנה גופכם ולצרכים הייחודיים שלכם. עם זאת, ישנן המלצות גורפות שיכולות להטיב באופן כללי עם תסמיני המחלה. בהיבט הזה, עדיף להימנע ככל הניתן מסוכר, מיצי פירות, קמח לבן, אורז לבן, תפוחי אדמה, דבש ופירות מתוקים.

במקביל, יש להרבות באכילת דגנים מלאים, ירקות דלי פחמימות, פירות מסוימים במידה, חלבונים לרבות שעועית, עדשים וחומוס וכן שקדים ושמנים בריאים מן הצומח. מומלץ גם להכניס לתפריט מאכלים עתירי סיבים תזונתיים.

חשיבות פעילות גופנית – מחקרים מראים כי פעילות גופנית יכולה בהחלט לסייע לשלוט במחלת הסוכרת ולהקל על התסמינים שלה. מומחים מדגישים כי מומלץ לבצע פעילויות כמו הליכה, רכיבה על אופניים, שחייה, הרמת משקולות, יוגה ותאי צ'י.

דיקור סיני – שיטה זו מסייעת לאזן את רמות הסוכר בדם, מחזקת את מערכת החסון, משפרת את תפקודה של מערכת העיכול ועוזרת לגוף להגיב בצורה טובה יותר לזיהומים. בנוסף, מסייע הדיקור לסלק עודפי לחות מאיברים בגוף ואף להפחית מתח וחרדה שמשפיעים גם הם על תסמיני הסוכרת.

כדי למצוא את האסטרטגיה שתיטיב עם הצרכים המדויקים של גופכם, מומלץ להיוועץ עם גורם מקצועי המנוסה ביצירת מעטפת הוליסטית ואפקטיבית לניהול מושכל יותר של מחלת הסוכרת. חשוב להבין שתמיד אפשר ורצוי לנקוט בפעולות אקטיביות כדי לשפר את מצבכם הבריאותי ולנהל חיים טובים יותר לצד המחלה, או בשלבים שבהם עוד ניתן למנוע אותה.

אם יש לכם הארות, הערות או סתם מילה טובה, היכנסו לצור קשר ושתפו אותנו!