חנות לחיות בריאות - איך בוחרים אוכל לכלבים?

נדבך חשוב בגידולה ובהחזקתה של כל חיה היא הגורם התזונתי. כלב מטבעו הינו חיה תאבת חיים הנהנית מאכילה ומגלה העדפות וטעם המשתנים מבעל חיים אחד למשנהו. על מנת לגדל כלב בריא ומאושר בעל חזות מלאת חיים המקרין זאת על כל באי הבית, עלינו להבטיח כי התזונה אותה אנו מעניקים תהיה מיטבית עבורו. כאשר אנו מגיעים לכל חנות חיות, אנו נחשפים לעשרות סוגי מזון של מותגים שונים ומסוגים שונים – איך בוחרים אוכל לכלבים? איך יודעים אילו סוגי אוכל איכותיים באמת? חנות לחיות בריאות - איך בוחרים אוכל לכלבים?
מאת צוות האתר
תאריך פרסום: 10/06/2011

תוכן הענינים

מבוא

מזה מאות בשנים כלב הוא חיית המחמד האהובה והמקובלת על ידי רבים. נוכחותו בבית הופכת אותו לידיד נאמן ואהוב ולמקור בלתי נדלה של שמחת חיים עבור בני המשפחה. הכלב מלווה את בעליו לאורך תקופה ארוכה ורבים אף מגיעים לגילאים מופלגים.

כך, הכלב הנו חלק בלתי נפרד מהתהליכים ושינויים העוברים על בני הבית וחלק אינטגראלי מהמשפחה. מחקרים רבים מראים כי ילדים הגדלים בסביבתם של כלבים נוטים לגלות יותר ביטחון עצמי, יותר פתיחות לעולם הסובב אותם ויותר שמחת חיים מאשר המקבילים להם שגדלו שלא לצד בעלי חיים.

נדבך חשוב בגידולה ובהחזקתה של כל חיה היא הגורם התזונתי. כלב מטבעו הינו חיה תאבת חיים הנהנית מאכילה ומגלה העדפות וטעם המשתנים מבעל חיים אחד למשנהו. על מנת לגדל כלב בריא ומאושר בעל חזות מלאת חיים המקרין זאת על כל באי הבית, עלינו להבטיח כי התזונה אותה אנו מעניקים תהיה מיטבית עבורו. כאשר אנו מגיעים לכל חנות חיות, אנו נחשפים לעשרות סוגי מזון של מותגים שונים ומסוגים שונים – איך בוחרים אוכל לכלבים? איך יודעים אילו סוגי אוכל איכותיים באמת?

התמצאות בחנות חיות ודגשים בבחירת אוכל לכלבים

בבואנו לבחור את סוג האוכל הנכון והמתאים בעבור הכלב אותו אנו מגדלים עלינו לתת תשומת לב למספר קריטריונים חשובים: ראשית, יש לייחס חשיבות לגילו ולמצבו הגופני של הכלב. כשם שבני אדם נבדלים האחד מהשני בתזונה הנכונה להם לפי גילם, כך גם כלבים.

לגור שזה עתה נולד קיימות דרישות הזנה שונות מכלב בוגר הנמצא בשיא אונו ומכלב מבוגר ובא בימים. מרבית מותגי המזון לכלבים (אלה הנפוצים בישראל) מכילים הוראות ברורות באשר להתאמתם לכלבים בגילאים שונים - אם בסוג האכול הנבחר ואם בכמויות הנדרשות למזון אותו בחרנו לרכוש עבורו.

השונות בין סוגי המזון המתאימים לתקופות החיים השונות של כלבים מתבטאת בעיקר באבות המזון הקיימים במוצר. הנחה זו גורסת כי בימי חייו הראשונים, כאשר גופו נבנה, על הכלב לקבל מנה גדולה יותר של סידן וחלבון.

לאחר מכן, בימי בגרותו, כאשר הוא מתאפיין בפעלתנות רבה, עלינו לדאוג להאכילו במזונות עשירים באנרגיה. כאשר הכלב מגיע לזקנה יש להקפיד על מזונות המכילים תוספים חשובים אותם הוא כבר אינו מייצר כבעבר במטרה להשאירו חד ומלא חיים ככל שניתן.

שנית, יש לתת את הדעת להעדפותיו של הכלב, לאחר בדיקה וניסוי של האכלתו בסוגי מזונות שונים. ככלל, נחלקים ביניהם המזונות השונים לשני סוגים עיקריים- מזונות יבשים ומזונות משומרים. מחקרים גורסים כי מזונות משומרים טעימים יותר לרוב הכלבים ומסבים להם הנאה גדולה יותר, עם זאת, הם גם מכילים כמויות פחותות של יסודות מזון כחלבונים וסידן בכל גרם של מזון.

הזנה מושכלת תורכב משני הסוגים גם יחד, תוך תשומת לב לאופיו של הכלב ולצרכיו. כך לדוגמא,

כלב בעל עודף משקל המסכן את בריאותו, כדאי להקפיד להאכיל במזונות יבשים בלבד כדי לנסות להביאו לאכול פחות ולספוג יותר יסודות מזון מכל ארוחה.

בנוסף, חשיבות רבה קיימת גם לעלותו וזמינותו של המזון. ההחלטה הנוגעת לבחירת המזון מתקבלת לרוב אחת לתקופה ורבים נוהגים להתמיד עם מותג וסוג מזון לאורך זמן רב ואף לאורך שנים. תשאלו כל בעלים של חנות חיות ותבינו כי זוהי המציאות.

לכן, מומלץ לבחון ולהקפיד כי עלותו של המזון אפשרית בעבורנו ושאין מדובר בהוצאה כבדה מדי שעלולה להקשות עלינו להתוות לכלבנו הרגלי אכילה קבועים באמצעות התמדה ושמירה על סוג המזון.

גם זמינותו של המזון משחקת כאן תפקיד ובעלי כלבים רבים נוהגים להעניק יתרון לאותה חנות חיות שמציעה מבצעים וכמובן משלוחים עד לבית הלקוח בעלות סבירה, או לסוגים הנפוצים יותר בחנויות המזון לבעלי חיים.

בחירת אוכל לכלבים בהתאם למצבם הגופני

למצבו הגופני של הכלב חשיבות רבה בבחירת המזון המתאים לו ביותר. כאשר מבקשים לבחור את המזון הטוב ביותר עבורו, יש להקפיד לעשות זאת בהתאם למספר קריטריונים גופניים חשובים שיסייעו לנו לקבל את ההחלטה הנכונה בנושא. שימו לב כי בכל חנות חיות ינסו בדרך כלל לכוון אתכם מותג אוכל "רווחי" ולא תמיד לכיוון שבאמת מתאים לכלב שלכם.

עודף משקל, למשל, הינו בעיה אקוטית אצל כלבים ביתיים רבים שסדר יומם מתאפיין בבטלה רבה ואכילה מוגברת. משקל יתר אצל כלבים אלה מסוכן עבורם לא פחות משהוא מסוכן אצל בני אדם ועלול עלול לגרור איתו שלל תחלואים ובעיות בריאות כגון סרטן מסוגים שונים, אשר מהווה את גורם המוות הנפוץ ביותר. זאת, נוסף על בעיות במבנה העצמות והגפיים של החיה, קשיים בעיכול וסיבוכים אחרים.

על מנת להחליט אם כלבנו סובל מעודף משקל יש להעביר את כף ידנו על שדרת הצלעות שבגבו, אם איננו מרגישים את הצלעות, אלא שכבה עבה של עור ושומן- ישנה בעיה. במקרה כזה יש להתאים לכלב דיאטה באמצעות שינוי סוג וכמויות המזון אותן הוא צורך. ניתן לעשות זאת על ידי העדפת מזון יבש על מזון משומר כאמור לעיל, או על ידי מעבר למזונות המכילים ערכים תזונתיים גבוהים יותר בעבור כל קלוריה אותה צורך הכלב.

מצבים נוספים בהם יש צורך בהתאמה מיוחדת, עשויים לעלות בעת שכלבה מניקה וזקוקה למזון עשיר במיוחד, מזון רפואי המיועד לכלבים המחלימים מהליך רפואי או סובלים ממחלה כרונית כלשהי ואף מזון צמחוני המכיל את כל אבות המזון הדרושים לבריאות החיה.

מעבר למשקלו, יש לבחון את מצבו הגופני של הכלב באמצעות קריטריונים נוספים כגון צבע הפרווה שלו ועושרה, מידת הפעלתנות שלו ביחס לגילו וביחס לעבר ומצב רוחו הכללי. לתזונת הכלב יש משקל חשוב בהשפעה על כל אלה ובאמצעות התאמות פשוטות יחסית ניתן להביא לשינויים גדולים המיטיבים את חייה של חיית המחמד לאין שיעור.

אוכל לכלבים בריאים! הכלב הוא חברו הטוב (והשבע) של האדם

לסיכום, כאשר אנו מגיעים לכל חנות חיות ומבקשים לבחור אוכל לכלב אנו משפיעים השפעה ארוכת טווח על איכות חייו ובריאותו של הכלב היקר לנו. חשוב שנעשה זאת תוך בחינת כלל המשתנים החשובים שהוצגו לעיל. שוק המזון לכלבים נשלט על ידי מספר מותגים דומיננטיים המבטיחים כל אחד עליונות על האחר.

אם יש לכם הארות, הערות או סתם מילה טובה, היכנסו לצור קשר ושתפו אותנו!