הפחתת ארנונה לעסקים

כל בעל עסק יודע שההוצאה על ארנונה היא אחת מן ההוצאות הכבדות ביותר בתפעול השוטף של העסק. זוהי אחת ההוצאות הבודדות שבה כמעט אי אפשר לשלוט ולכן הרבה בעלי עסקים נאלצים לקבל אותה כגזרה משמיים ולשלם את הסכום שהרשות המקומית (או העירייה) קבעו, סכום שיכול כאמור להיות גבוה מאוד. הפחתת ארנונה לעסקים
מאת צוות האתר
תאריך פרסום: 19/02/2018

תוכן הענינים

מבוא

כל בעל עסק יודע שההוצאה על ארנונה היא אחת מן ההוצאות הכבדות ביותר בתפעול השוטף של העסק. זוהי אחת ההוצאות הבודדות שבה כמעט אי אפשר לשלוט ולכן הרבה בעלי עסקים נאלצים לקבל אותה כגזרה משמיים ולשלם את הסכום שהרשות המקומית (או העירייה) קבעו, סכום שיכול כאמור להיות גבוה מאוד.

אבל האם באמת אין מה לעשות? מסתבר שדווקא יש! לא כל בעלי העסקים מודעים לזכויות שלהם ולכך שבמקרים רבים הם יכולים להגיש השגה על גובה הארנונה ולזכות בהפחתה משמעותית בסכום שהם נדרשים לשלם על בסיס קבוע.

יש לציין שבכל מקרה חשוב לעבוד עם עורך דין ארנונה על מנת להקל כמה שאפשר על ההליך הבירוקרטי.

הפחתת ארנונה בשל סיווג

רוב העסקים זוכים לסיווג "בניינים שאינם משמשים למגורים" שהוא הסיווג היקר ביותר שבנמצא ולמעשה מקיף כל נכס שאינו משמש למגורים. לעומת זאת, יש מספר סיווגים אחרים שזכאים לתעריף נמוך יותר:

סיווג מפעלי תעשיה – אלו תעשיות מוגדרות כעסקים המעסיקים עובדים וקבלני משנה, ולכן לרשויות המקומיות יש מוטיבציה להפחית עבורן את הארנונה על מנת להגדיל את התעסוקה ולהקטין את מעגל האבטלה. אם מדובר בתעשייה ירוקה, תתכן הפחתה נוספת.

סיווג בית מלאכה - אלו הם עסקים קטנים בעלי פעילות יצרנית, והסיווג שלהם דומה למדי לסיווג הקודם, אך הוא מוגבל לעסקים שהשטח שלהם הוא לרוב עד 200 מ"ר. אלו הם סיווגים לעסקים בהם מתבצעת פעילות יצרנית "יש מאין" או פעילות של השבחה כלכלית, אך הפסיקה מגבילה את מי שנכלל תחת ההגדרה הזו.

סיווג סטודיו אמן – מדובר בסיווג שכרגע הוא בלעדי לעיריית תל אביב ומקיף אמנים כמו ציירים, צלמים, פסלים או אמנים שמבצעים עבודה ויזואלית (כמו וידאו ארט). למרות שהרשימה הזו די מצומצמת, לפעמים ניתן להגיש ערר ולהרחיב אותה לתחומים נוספים.

סיווג בית תוכנה – מדובר בעוד סיווג שלפעמיים קשה לקבל אותו והוא מיועד בעיקר לעסקים שמוגדרים כעתירי ידע כמו למשל כאלו שנמצאים בפארקים טכנולוגיים. הסיבה לקושי לקבל את הסיווג הזה היא שבית התוכנה צריך להוכיח שעיקר פעילותו ייצור ומכירת תוכנה ולא למשל מכירת רישיונות, כי במקרה השני הוא עלול למצוא את עצמו פסול מקבלת סיווג זה.

גודל וסוג המבנה

עוד פרמטר שמשפיע על גודל הארנונה הוא גודל וסוג המבנה. לדוגמה, קיים הבדל בין חנייה מקורה לבין חנייה לא מקורה, אך לא תמיד מתחשבים בכך. גם ארנונה על מחסן שאינו צמוד לשטח העסק יכול להפחית את חיוב הארנונה בשיעור ניכר. עוד מקרה נפוץ שמאפשר הפחתת ארנונה הוא של שטחים משותפים כמו למשל לובי כניסה או גג משותף, המחושבים כחלק משטח העסק וניתנים להגיש ערר ובקשה למדידה מחדש עבורם.

אזור החיוב


זה לא סוד שאזורים שונים זוכים לתעריפים שונים, אך יש מקרים שבהם לא ברור בדיוק לאיזה אזור שייך העסק. למעשה, לא פעם האזור שבו רשום הנכס לא תואם לאזור בו הוא רשום בפועל, כמו למשל עסק שחלקו נמצא באזור ארנונה אחד וחלקו באזור ארנונה אחר, אך מחויב כולו לפי התעריף היקר. כך שחשוב לבדוק שלא מקבלים תעריף גבוה שלא מתאים לאזור.

נכס ריק

ניתן לקבל הנחה משמעותית, וחד פעמית בארנונה לנכס ריק על פי החלוקה הבאה:

  • בחצי השנה הראשונה – פטור מלא
  • מחצי שנה ועד שנה – הפחתה של עד שני שליש
  • משנה ועד שלוש שנים – הפחתה של עד חצי

נכס הרוס או כזה שדורש שיפוץ

נכס שלא ניתן להשתמש בו כלל לשום מטרה שהיא (אפילו לא לשם חנייה) עשוי לזכות בפטור מארנונה . לגבי נכסים שדורשים שיפוץ, ניתן לקבל פטור בתקופת השיפוצים, אך רק בזו שבה השיפוץ נעשה בפועל ולא בזמן ההכנות, כך שיש להתחשב בכך. כמו כן, ייתכן ולמבנה יגיעו פקחים על מנת לוודא שהשיפוץ אכן מתקיים. למרות שאין תקופה מוגדרת בחוק לפטור במקרים האלו, בפועל הפטור הוא לא בלתי מוגבל על מנת לתת לבעלי העסקים את המוטיבציה לשפץ ולהשמיש אותם מחדש.

אם יש לכם הארות, הערות או סתם מילה טובה, היכנסו לצור קשר ושתפו אותנו!