גלאוקומה ודרכי הטיפול בה

לא בכדי השם גלאוקומה מייד מעורר בנו רתיעה. משהו בצליל של המילה כבר מרמז לנו שמדובר במחלה, וככל הנראה מחלה קשה. כנראה שלא זה היה המניע שעמד לנגד עיניהם של היוונים הקדמונים שהעניקו למחלת העיניים הזו את שמה, אבל האפקטיביות של השם מעורר האימה נשמרת גם כיום. גלאוקומה ודרכי הטיפול בה
מאת צוות האתר
תאריך פרסום: 18/05/2012

תוכן הענינים

מבוא

לא בכדי השם גלאוקומה מייד מעורר בנו רתיעה. משהו בצליל של המילה כבר מרמז לנו שמדובר במחלה, וככל הנראה מחלה קשה. כנראה שלא זה היה המניע שעמד לנגד עיניהם של היוונים הקדמונים שהעניקו למחלת העיניים הזו את שמה, אבל האפקטיביות של השם מעורר האימה נשמרת גם כיום. על אף כמה אלפי השנים שעברו מאז ימי יוון העתיקה גלאוקומה היא עדיין מחלה חשוכת מרפא, וגם כיום היא אחד הגורמים העיקריים לעיוורון בעולם המערבי. כמעט אחד מכל שלושה אנשים הלוקים במחלה צפוי לאבד את יכולת הראייה באחת מעיניו, ואחד מכל עשרה חולים – בשתי העיניים.

הסיבה העיקרית לאחוזים המבהילים האלו היא הדרך שבה פוגעת הגלאוקומה בחולים. בשלבים הראשונים של המחלה אין לה סימפטומים ברורים, ורוב החולים בה אינם יכולים אפילו להיות מודעים לכך שבאחת מעיניהם מתחילים להצטבר נוזלים שאמורים להיות מנוקזים, ויוצרים לחץ על העין. בשלב שהחולים מתחילים להרגיש את הלחץ העין, כנראה שהגלאוקומה כבר הספיקה להתפשט במידה כזו שנגרם לעין נזק בלתי הפיך, והחולים גם יסבלו מירידה ביכולת הראייה שלהם.

אבחון המחלה

למרבה הצער, כדי להקל את הלחץ על העין השטופה, לא די בביקור בשדה התעופה, כמו בשירו של מאיר אריאל. בדיקות ראייה תקופתיות הן הדרך היחידה לאבחון מוקדם של המחלה, אך גם הן אינן יכולות לתקן נזקים שנגרמו כבר לעין, אלא לכל היותר לאפשר למטופלים להתחיל בטיפול שכל מטרתו היא לעכב את התפשטות המחלה ולמנוע נזקים נוספים לעין וליכולת הראייה. בדיקות כאלה מומלצות לכל מי שאתרע מזלו והוא נמצא באחת מקבוצות הסיכון לגלאוקומה – כל מי שיש לו קרובי משפחה הסובלים והמחלה, בני 70 ומעלה, ואנשים הסובלים מקוצר ראייה, יתר לחץ דם וכאבי ראש כרוניים (מיגרנות). אם על פי שקלול כל הגורמים עולה כי המטופל נמצא בסיכון לגלאוקומה, ניתן כבר בשלב האבחון המוקדם להתחיל בטיפולים מונעים.

טיפול בגלאוקומה

טיפול בגלאוקומה יכול להיות באמצעות תרופות – טיפות עיניים שמקלות על הלחץ התוך עיני, אבל מצד שני גורמות גם לתופעות לוואי. שיטה אחרת היא באמצעות ניתוחים לניקוז הנוזלים המצטברים בחלל העין אל מערכת הדם, ובכך להקל על הלחץ התוך עיני, אך במקרה הזה קיים חשש לזיהום של הנקב שנוצר לשם ניקוז הנוזלים. ניתוחים אחרים, באמצעות לייזר, נחשבים למתקדמים יותר ואינם יוצרים נקב של ממש, אלא רק הורסים חלקית את עטרת העין, ומאפשרים ניקוז טוב יותר של הנוזלים בחלל העין. ואם כל זה לא מספיק, הרי שכיום גם הרפואה האלטרנטיבית מציעה טיפולים שונים לשיפור איכות החיים והראייה של חולי גלאוקומה באמצעות דיקור סיני: ההנחה העומדת מאחורי הטיפול בגישה זו, היא שהגורם המרכזי להופעת הגלאוקומה הוא זרימת דם לא תקינה אל עצב הראיה. הדיקור הוכח כמסייע בשיפור זרימת הדם ונמצא אפקטיבי עבור חולים במחלות עיניים שונות כמו גם גלאוקומה. מדיטציה, וצמחי מרפא שונים גם הם עשויים לסייע במניעת התדרדות מחלת הגלאוקומה.

אם יש לכם הארות, הערות או סתם מילה טובה, היכנסו לצור קשר ושתפו אותנו!