איך שומרים על הגב והיציבה

יציבה נכונה בעת ישיבה על כסא ושינה בתנוחה שמתאימה למבנה הגוף יכולים להבטיח שיפור משמעותי באיכות החיים. במאמר הבא נביא טיפים לשינוי מן הסוג הזה ונסביר גם כיצד בוחרים מערכות ישיבה או מיטות. איך שומרים על הגב והיציבה
מאת: עמי עיני.
תאריך פרסום: 29/01/2016

תוכן הענינים

מבוא

הגב הוא אחד האיזורים הרגישים בגוף. ישיבה ממושכת ולא נכונה על כסא עלולה לגרום נזקים בלתי הפיכים לשרירים ולעצמות, בעוד שינה לא תקינה פוגעת בעמוד השדרה ובמפרקים. השאלה בהקשר הזה היא כיצד שומרים על הגב והיציבה, או איך אפשר לעשות את זה בלי לשאת בהוצאות מיותרות.

שלב הראשון כדאי קודם כל להבין את חשיבות הגב והיציבה, ובשלב השני רצוי להיכנס לעובי הקורה על מנת לבחור את פתרונות הישיבה או השינה המתאימים למבנה הגוף.

טיפים לישיבה נכונה

ישיבה נכונה תלויה בהתאמת הכסא למימדי הגוף. חשוב מאוד להשתמש במשענת הכסא כדי למנוע עומס על הגב וכדאי להנמיך את הכסא למצב בו המרפקים נמצאים בזווית של 90 מעלות ביחס לצוואר והכתפיים. טיפ נוסף בישיבה נכונה מול מסך מחשב הוא למקם את המקלדת והמסך בדיוק מול הפנים. מרפקי הידיים צריכים להיות כל הזמן כפופים, אך רצוי להניח אותם על ידיות הכסא בגובה המתאים או על השולחן. עם זאת, אנשי מקצוע בתחום האורטופדיה ממליצים על ישיבה בתנוחה בה כף היד נמצאת בהמשך לאמה.

יש לארגן את סביבת העבודה או הלימודים על מנת לשמור על הגב והיציבה. חשוב לשים חפצים שנמצאים בשימוש תכוף במרחק הושטת יד , להניח את כפות הרגליים על משטח יציב ונוח ולהושיט את הזרוע לפנים כדי למנוע כיפוף. מעבר לכך, חשוב מאוד לקום מהכסא בכל שעה עגולה. יש לבצע תרגילי שחרור ולמתוח את השרירים לכל אורך הגוף. תרגילי שחרור ומתיחות מסייעים להפעיל את המוח, הם משפרים את הביצועים גם בסביבת העבודה ויש להם תועלת מוכחת בהכנה למבחנים.

עצות לבחירת מיטות ומערכות ישיבה

שמירה על הגב והיציבה לא מסתיימת כאמור בטיפים לישיבה נכונה. אחרי שיודעים כיצד כדאי לשבת על הכסא במשרד או מול המחשב, רצוי לבחור מיטות שיעניקו תמיכה אורטופדית מלאה ולא לשכוח את מערכות הישיבה בסלון. מומלץ לתת עדיפות לכורסאות ששומרות על הגב במהלך ישיבה מול הטלוויזיה (לדוגמא כורסאות של חברות מוכרות כגון, אמריקן קומפורט). אם אתם מעוניינים לרכוש כורסאות או מיטות/מזרנים כאלו, מומלץ כי תגיעו לאולמות התצוגה כדי לבצע התאמה אישית של מזרנים ולאחר מכן לשלב את כל האלמנטים החשובים גם במערכת הישיבה הגדולה של הסלון.

בחירת מיטות ומערכות ישיבה מתבצעת לפי נקודות הלחץ בגוף. מי שרגיל לישון על הצד יכול להשתמש במזרן ויסקו עם זיכרון לתנוחות מסוימות, בעוד מבוגרים שמעדיפים לישון על הבטן יחפשו דווקא מזרון קפיצים. בכל הנוגע למערכות ישיבה, הסוד הוא לתמוך גם בידיים ובמותניים. כך שומרים על גב זקוף ומונעים נזקים שמצטברים לאורך זמן.

אם יש לכם הארות, הערות או סתם מילה טובה, היכנסו לצור קשר ושתפו אותנו!