איך להוריד לחץ דם

מכנים אותו הרוצח השקט ולא בכדי. יתר לחץ דם הוא אחת המחלות הידועות המסוכנות ביותר והא עלול לגרום לסיכונים בריאותיים משמעתיים, ביניהם התקף לב, אי ספיקת לב, נזק לכליות, שבץ והפרעות נוספות... איך להוריד לחץ דם
מאת צוות האתר
תאריך פרסום: 23/01/2019

תוכן הענינים

עם יד על הדופק

מכנים אותו הרוצח השקט ולא בכדי. יתר לחץ דם הוא אחת המחלות הידועות המסוכנות ביותר והא עלול לגרום לסיכונים בריאותיים משמעתיים, ביניהם התקף לב, אי ספיקת לב, נזק לכליות, שבץ והפרעות נוספות. על כולנו מוטלת החובה, גם בהיעדר תסמינים, לוודא שאיננו סובלים מלחץ דם גבוה, במיוחד אם אנו נמצאים באחת מקבוצות הסיכון להתפתחות יתר לחץ דם. מספיקה בדיקה פשוטה אצל הרופא או האחות, כדי לוודא שלחץ הדם שלנו מאוזן ומצוי בערכים התקינים. ניתן לבצע גם בדיקה במכשיר מדידה ביתי ולוודא שהערך הסיסטולי-הגבוה- אינו גבוה מ- 140, ואילו הערך הדיאסטולי-הנמוך- אינו גבוה מ-90.

לרוב מתחילות תופעות של לחץ דם גבוה בין הגילים 30 ל-60. הוא יימשך כל החיים וכמעט תמיד הוא מתחיל בהדרגה וגורם לנזק מצטבר במהלך השנים, מכאן החשיבות הרבה לגילוי מוקדם, לטיפול ולמעקב.

הגורמים שיכולים להביא לעלייה בלחץ הדם הם רבים, ביניהם:

  • השמנת יתר
  • עישון
  • מתח- סטרס
  • תזונה לא מאוזנת
  • חוסר פעילות גופנית
  • צריכת אלכוהול מוגזמת
  • הסטוריה משפחתית של לחץ דם גבוה
  • צריכה מרובה של או מזון עשיר בנתרן
  • דום נשימה בשינה
  • שימוש בתרופות משככות כאבים ממשפחת התרופות NSAIDS

יתר לחץ דם יכול להיות תסמיני או א-תסמיני. כשלחץ הדם גבוה עלולים להופיע תסמינים כגון כאבי ראש, לחץ בעורף, טשטוש ראייה, קוצר נשימה ואף כאבים בחזה.

הורדת לחץ דם גבוה

ניתן לאזן ולשמור על לחץ דם תקין באמצעות שמירה על אורח חיים בריא

תזונה- צריכה של מזונות דלים בשומנים וריבוי של פירות וירקות

ירידה במשקל- לבעלי משקל עודף ניכר מומלצת התאמת תוכנית תזונה לירידה במשקל, בעוד שלבעלי משקל תקין מומלץ להקפיד ולשמור עליו.

גמילה מעישון- מעבר ליתרונות הברורים של הפסקת עישון במישורים רבים, מומלץ להפסיק לעשן כדי למנוע עלייה בלחץ הדם.

נתרן- הפחתה של צריכת מלח. ההמלצה למבוגרים היא צריכה מקסימלית של כ- 6 גר' מלח ביום, בלבד. כמות זו מכילה כ-2.5 גר' נתרן שהוא החומר המעלה לחץ דם המצוי במלח.

אלכוהול- ההמלצה היא לצרוך לא יותר ממנת אלכוהול אחת ביום. (מנה=כוס יין, כוסית משקה חריף, פחית בירה).

פעילות גופנית- תורמת רבות להורדה ואיזון לחץ דם גבוה, או מניעה שלו. מומלץ לבצע פעילות אירובית, לפחות 4 פעמים בשבוע, כארבעים דקות לפחות בכל אימון.

טיפול טבעי בלחץ דם גבוה

הטיפול הטבעי נמצא כאחת מהדרכים האפקטיביות ביותר להורדת לחץ דם ולשמירה על לחץ דם מאוזן. הרפואה הסינית מטפלת הן במקור הבעיה והן בסימפטומים, ובכך מאפשרת טיפול יעיל ומאוזן. טיפול טבעי מתאים הן למטופלים שכבר נוטלים תרופת להורדת לחץ דם, והן למי שמעוניין למנוע מראש עלייה בלחץ הדם, או שכבר יש לו לחץ דם גבוה ומעוניין לטפל בו באופן טבעי, או למנוע התדרדרות במצבו. הטיפול הטבעי אינו סותר את הטיפול התרופתי, אינו מפריע לו ואין בו תופעות לוואי או כל סכנה למטופל. למעשה הוא מפחית סיכונים ונזקים ומשפר את איכות חיי המטופל. עם טיפול טבעי נרשמים הטבה ושיפור בתוך זמן קצר.

בלי לחץ

טיפול ביתר לחץ דם המבוסס על הרפואה הסינית, מתחיל באבחון ותשאול מקיף של המטופל. בשל הקשר ההדוק של גוף ונפש, נבדקים גם מצבו הרגשי של המטופל, אורח חייו והרגלי התזונה שלו, זאת לצד בדיקת מצבו הגופני. בהתאם לאבחון מתגלה התמונה הרחבה של מצב המטופל, שעוזרת לאפיין את הסיבות לחוסר האיזון הבריאותי שלו במערכות השונות בגוף, על פי התפיסה ברפואה הסינית.

תוכנית הטיפול הטבעי כוללת כמה אפיקים:

שינוי תזונתי- בניית תוכנית והמלצות אישיות לכל מטופל, הכוללת בחירת מזונות פחות מעובדים, דלים בנתרן, עשירים בסיבים וכדומה.

אורח חיים- המלצות לתרגילי הרפיה, למשל הליכה, שיאצו, מדיטציה יוגה וכיוצ"ב. בנוסף, התאמה של פעילות גופנית בהתאם למצב, גיל וכושר המטופל, שתתבצע מספר פעמים בשבוע, המלצה על שעות שינה מספקות וניהול מתחים.

דיקור סיני- משמש ליצירת איזון בגוף והמערכות השונות בו, להזרמת אנרגיה באופן מיטבי ולהרגעה כללית הדיקור מסייע בהרחבת כלי הדם, הפחתת לחץ דם ושיפור איכות השינה.

צמחי מרפא- מטרתם לאזן ולחזק את הגוף, להוריד את לחץ הדם ולאזן אותו. הפורמולות נרקחות אישית לכל מטופל, בהתאם לאבחון אינדיבידואלי.

טיפול טבעי ביתר לחץ דם מותאם אישית לכל מטופל, שכן הגורמים לעליית לחץ דם שונים מאדם לאדם. כך לדוגמא, יתר לחץ דם בבחור צעיר העובד שעות רבות תחת מתח ולחץ נפשי, וישן מעט שעות, שונה בתכלית מיתר לחץ דם אצל מבוגר בגיל הזהב, שגמישות כלי הדם נפגעה אצלו.

אם יש לכם הארות, הערות או סתם מילה טובה, היכנסו לצור קשר ושתפו אותנו!